Ledecký: Katolická církev nemá na navrácení majetku morální právo

16.09.2012 17:50

Janek Ledecký, český zpěvák a vystudovaný právník, se výrazně ohradil proti návrhu na církevní restituce. K sepsání tzv. Výzvy okradených, kterou mohou lidé podpořit na jeho webových stránkách www.ledecky.cz, ho vyprovokovalo provolání osobností na podporu co nejrychlejšího vypořádání se s církvemi. Svůj postoj vysvětlil v pořadu Pressklub Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1.

Ledecký: Katolická církev nemá na navrácení majetku morální právo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační foto
reklama

Svůj postoj vysvětlil v pořadu Pressklub Luboše Xavera Veselého na Frekvenci 1.

"Po návratu z dovolené se mi dostal do ruky Reflex s rozhovorem s Lenkou Procházkovou. A já jsem s překvapením zjistil, že ten zákon už prošel sněmovnou a míří do Senátu. A ten samý den na mě vykouklo provolání osobností k přijetí tohoto zákona. Tak jsem si říkal, sakra, o tom bych si rád něco zjistil a zaujal stanovisko," popisuje Ledecký, co jej vedlo k sepsání tzv. Výzvy okrádaných.

Na provolání osobností, které podepsaly třeba zpěvačka Lucie Bílá, herečka Jiřina Jirásková nebo bývalá první dáma Dagmar Havlová, ho rozčílilo hlavně to, že je přesvědčen, že většina z těchto lidí se s návrhem blíže neseznámila.

Sám si proto prostudoval jak samotný návrh zákona, tak všechny dokumenty, komentáře a výklad návrhu. Všechno navíc konzultoval se svými bývalými spolužáky - právníky.

Církev na majetek nemá morální nárok

Na současné podobě návrhu se mu nelíbí, že majetek má být církvím navrácen do absolutního, suverénního a neomezeného vlastnictví. Církev by tedy s tímto majetkem mohla libovolně nakládat. Kdyby se rozhodla ho prodat, navíc by z něj ani nezaplatila daň z převodu majetku. To považuje Ledecký za nemorální.

Zpěvák argumentuje také tím, že majetek, který by měl být navrácen, nabyla církev až po roce 1620, kdy provedla násilnou rekatolizaci. Proto nevidí pro církevní restituce žádné morální hledisko, nehledě k tomu, že v současné době se v České republice k církvi hlásí jen asi patnáct procent obyvatel.

Opomenout prý nelze ani fakt, že majetek by měly získat i církve, které se zaregistrovaly až po roce 1989.

Žádné další kroky prý konat nehodlá, tímto prohlášením chtěl pouze vyjádřit svůj názor na věc. Reakce na "Výzvu okrádaných" jsou podle něj z 98 procent kladné. "To mě ubezpečilo v tom, že to není můj výmysl, ale že nějakým způsobem vyjadřuju pocit, který má většina populace," uzavřel Ledecký.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

22:14 Miroslav Kalousek si utahuje z OSN. Mnozí mu dají za pravdu

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek se pohoršuje nad tím, s jakými nápady – v době,…