Lékaři nechtějí modernizaci. Bojí se totiž o své kšefty, říká europoslanec

11.04.2013 18:21

Europoslanec ODS Milan Cabrnoch, původní profesí pediatr, hájí elektronizaci zdravotnictví – eHealth. Podle něho nejen omezí plýtvání, ale především pomůže léčbě pacientů a jejich komfortu. Když se podle něho lékaři brání moderním technologiím, je to jako kdyby odmítli používat mobilní telefony.

Lékaři nechtějí modernizaci. Bojí se totiž o své kšefty, říká europoslanec
Foto: cabrnoch.cz
Popisek: MUDr. Milan Cabrnoch

Podle něho je elektronizace a kompatibilita informací o vyšetřeních a léčbě pacientů nutná, protože pacienti mohou využívat služeb různých zdravotnických zařízení, a to i v zahraničí, a ty pro aplikování vhodné léčby potřebují relevantní informace o předchozím zdravotním stavu a vyšetřeních pacienta a také například to, jaké léky pacient bere. Podle Cabrnocha je standardem, že evropské země budují moderní zdravotnictví eHealth.

Legislativa a dobrovolnost

Na úrovni legislativy EU se nyní řeší kompatibilita a strukturovanost informací, aby s údaji od jednoho lékaře či zařízení mohli pracovat i jiní lékaři, u kterých se pacient léčí. V zájmu ČR je podle Cabrnocha aktivně se zapojit do tvorby legislativy, aby zbytečně neomezovala moderní technologie. Je potřebné co nejvíce sjednotit terminologii a možnost pracovat s informacemi. Čeští pacienti totiž mohou využívat i zdravotnických služeb mimo ČR.

Cabrnoch ale zdůraznil, že zapojení pacienta to elektronického zdravotnictví musí být naprosto dobrovolné. Jedná se o citlivé údaje, a záleží na pacientovi, komu dá právo s nimi nakládat. Podle něho by povinné zapojení do systému lidi akorát odradilo. Pacienty lze motivovat různými bonusy.

Lékaři nechtějí být pod kontrolou

Podle Cabrnocha se lékaři brání elektronickému zdravotnictví, protože nechtějí, aby někdo kontroloval jejich práci, a někteří si občas na „přilepšenou“ připisují výkony, které neprovedli. Podle něho je neuvěřitelné, že se někteří lékaři vymlouvají, že nemohou využívat elektronické zdravotnictví, neboť neumí pracovat s počítači. Dnes je totiž počítačová gramotnost nutnost téměř v každém zaměstnání, a je to jenom výmluva.

Podle Cabrnocha lze navíc elektronickým zdravotnictvím ušetřit deset až třicet procent, i když to podle něho není samospasitelné. Zamezí se podle něho opakovaným vyšetřením, která už proběhla, nutná data jsou a další nejsou nutná a lze zjistit, jaké výkony lékař aplikoval.

„Ze své praxe dětského lékaře třeba vím, že jsem musel dělat znovu odběr krve malému dítěti, které pak pláče, a je to pro něj nepříjemné, i když to již absolvovalo odběr někde jinde. Data ale nebyla k dispozici. Takovým věcem bychom se mohli vyhnout,“ řekl Cabrnoch.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

vedení

Pane Nachere, jste hodně výrazná osobnost a jako jeden z mála z ANO máte podle mě i schopnost se domluvit i s ostatními stranami. Proč tento váš potenciál nevyužijete a nekandidujete do vedení? Nebo to není podle vás možné, když je tam Babiš a jeho nejvěrnější? Podle mě je škoda, že vedení ANO není ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

18:13 Proboha! Fiala že není ukrajinský premiér? V USA jdou za ním titulky... Padlo po Bidenovi

Schůzka Petra Fialy s americkým prezidentem Joe Bidenem ani nevypadá, že byl v Bílém domě přijat pře…