Lékaři přesně popsali zdraví prezidenta Zemana. A pokud jde o kouření...

02.08.2013 11:52

Tři z lékaři z konzilia, které bylo ustanoveno pro Miloše Zemana, dnes na brífinku informovali o zdravotním stavu prezidenta. Potvrdili lehčí formu diabetu s tím, že je standardně léčen a dodržuje dietní opatření. Zhoršení jeho zdravotního stavu lékaři nepředpokládají.

Lékaři přesně popsali zdraví prezidenta Zemana. A pokud jde o kouření...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Martin Holcát
reklama

Lékařské konzilium tvoří lékaři z pěti pražských nemocnic. Na brífinku byl ministr zdravotnictví Martin Holcát, dále přednosta 4. interní kliniky VFN Aleš Žák a Pavel Kolář, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK v Motole.

Prezident Miloš Zeman je podle ministra zdravotnictví v dobré fyzické i duševní kondici. Potvrzena byla cukrovka. Internista Aleš Žák konstatoval, že prezident užívá perorální antidiabetika a dodržuje dietu. Podle něj není třeba léčbu měnit. Prezident Miloš Zeman má rovněž onemocnění nervů, kvůli němuž hůře cítí nohy od kotníků dolů. Potíže souvisí s cukrovkou druhého typu, uvedli členové jeho lékařského konzilia. Kvůli nemoci podstupuje hlava státu středně intenzivní léčbu.

Při postižení nervů je v noze menší cit

Pavel Kolář zmínil prezidentovy potíže s bolavým palcem. Kvůli nim udělali některá vyšetření a diagnostikovali neuropatii. Podle Koláře v žádném případě nejde o „diabetickou nohu“. Neuropatie sice souvisí s diabetem, ale jde pouze senzitivní postižení. Uvedl, že jde o funkční poruchu nervů. Projevuje se tak, že člověk hůře cítí podložku, hůř cítí pohyb a podle Pavla Koláře to způsobuje nejistotu při chůzi. V noze má také dotyčný menší cit, proto se může zranit, aniž by zaznamenal bolest.

Konzilium doporučilo prezidentovi režimová opatření. Kromě diety také vhodnou pohybovou zátěž a rovněž omezení kouření. Podle lékařů nelze drasticky měnit životní styl. „S panem prezidentem jsme se dohodli, že sníží počet vykouřených cigaret,“ uvedl Holcát.

Ministr zdravotnictví také vyjádřil přesvědčení, že prezident bude spolupracovat a režimová opatření přijme a bude dodržovat. Lehká forma diabetu podle něj neovlivňuje prezidentův výkon.

Konzilium se bude scházet jednou měsíčně a pokud se objeví akutní zdravotní potíže, tak na to samozřejmě bude reagovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Další mladík u Xavera. Ale jiné kafe: EU a Milion chvilek, jak se to nebude líbit

12:40 Další mladík u Xavera. Ale jiné kafe: EU a Milion chvilek, jak se to nebude líbit

Po Radoslavu Sturmovi se do studia Xavera Veselého podíval další mladík, tentokrát z opačného názoro…