Lepší senior! Nová neziskovka učí důchodce věřit ČT a nevěřit internetu

10.07.2019 10:45

Programový ředitel Nadačního fondu Lepší senior Zdeněk Svoboda ve svých třiasedmdesáti letech vyráží mezi seniory a snaží se jim popsat, co jsou to dezinformace či fake news. Senioři si podle něj často neuvědomují, že většina médií je dnes v soukromých rukou, takže vypouští především takové zprávy, kterými upoutají pozornost a dosáhnout díky nim zisku. Může přitom jít i o zprávy zavádějící.

Lepší senior! Nová neziskovka učí důchodce věřit ČT a nevěřit internetu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Seniorka na sluníčku

V Událostech, komentářích České televize popsal, jak seniory učí, aby se na internetu chovali obezřetně.

„Na grafických obrázcích jim ukazuji, že když se člověk na něco dívá, tak já vás můžu dostat do situace, postavit vás do vhodného úhlu pohledu, tak máte představu, že se na něco díváte. A přitom, vzápětí, když ten úhel pohledu změníte, tak zjistíte, že vůbec nejde o to, co jsem vám říkal,“ vysvětlil Svoboda před kamerami.

Nikdo se sebou nenechává rád manipulovat, a když Svoboda seniorům popíše, že se s nimi někdo skrze jistý druh zpráv snaží manipulovat, jsou pak opravdu obezřetnější.

V rozhovorech se seniory prý svoboda řeší i problematiku řetězových e-mailů. Moderátor Martin Řezníček se Svobody zeptal, jak čelit řetězovým e-mailům. „Problém řetězových e-mailů, který zmiňujete je obrovským problémem... Je to plné konspirací a tak dále. Je to chytlavé, samozřejmě. Fake news jsou vždycky chytlavější. Ale jak tomuhle zabránit?“ zeptal se Řezníček.

Svoboda prohlásil, že to řešit lze, ale je to obtížné. „U těch seniorů je samozřejmě nevýhoda v tom, že oni jsou důvěřiví. A navíc je v nich velice zakořeněno to ‚říkali to v rádiu, říkali to v televizi, tak je to pravda‘. Vůbec si neuvědomují, že ty informační zdroje a ta informační scéna je úplně jiná,“ upozornil Svoboda.

Svým věkovým souputníkům vysvětluje, že média veřejné služby, jako je Česká televize, Český rozhlas a ČTK, jsou vázány nějakými pravidly, ale všechna ostatní média jsou soukromá, takže vypouští především takové zprávy, kterými upoutají pozornost a dosáhnout díky nim zisku. Takovéto zprávy senioři hůře analyzují už proto, že v dobách jejich mládí internet prakticky vůbec neexistoval, takže k němu dnes přistupují jinak než mladší ročníky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

18:22 Bobošíková a Kotrba o Ukrajině a válce. Už se rýsuje výsledek

Jak ovlivní balík pomoci z USA a nové mobilizační předpisy pro Ukrajince vývoj rusko-ukrajinského ko…