Lessyho nástupce: Rychlá cesta na vrchol, mluví se o Langerovi

30.08.2012 7:41

Jméno člověka, který se postaví do čela české policie po Lessyho rychlém profesním konci, už je známo – bude jím její dosavadní dosavadní náměstek Martin Červíček. Ale co je on vlastně zač?

Lessyho nástupce: Rychlá cesta na vrchol, mluví se o Langerovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz
reklama

Zlom v kariéře mladého policisty a fotbalisty přišel v roce 2007, kdy se vyhoupl na místo šéfa celostátní dopravní policie. Ruku v ruce s jeho jmenováním ale přichází otázky, jak se mohl okresní kriminalista konkurzu na takovou vysokou pozici vůbec zúčastnit. Obejít služební zákon mu pomohlo jmenování policejní rady několik dní před konkurzem.

Ne náhodou byl proto označovaný jako „žabák“, tedy policista, který míří ve svém kariérním růstu stále výš, a to nezvyklou rychlostí. Jak informuje zpravodajský server Týden.cz, za jeho raketovou cestu napříč policejními posty stojí nejspíše Ivan Langer, tehdejší ministr vnitra a současný poradce Petra Nečase.

Sám Ivan Langer ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz odmítá jakoukoliv roli v odvolání Lessyho.

Raketový vzestup

O pouhý rok později tak skočil do čela pražské policie, tedy jednoho z nejmocnějších pozic u české policie vůbec. Nad jeho jmenováním se pozastavil i tehdejší primátor Prahy Pavel Bém, který neváhal nahlas vyjádřit své pochyby o tom, zda splňuje základní požadavky na řízení pražské policie. Červíček se však dočkal Langerovy podpory a ve funkci zůstal.

Za zmínku nepochybně stojí i jeho románek s Janou Černochovou, poslankyní za ODS, který ho ke straně přivedl ještě blížeji. Ve sporu mezi Kalouskem a Lessym se Černochová ve Sněmovně jednoznačně přikláněla na stranu Kalouska. V této funkci je kritizován za postup policistů při vyšetřování vraždy Aničky Janatkové, konkrétně ze propuštění hlavního podezřelého a jeho opětovné zatčení jen o pár dnů později.

Loňského jara se Červvíček vyšplhal ještě výš. Nastoupil jako náměstek pro vyšetřování v té době k novému šéfu policie Petru Lessymu. Lessy v té době prosadil nařízení, že detaily z jednotlivých vyšetřovaných kauz musí zůstávat na příslušných pracovištích a nadřízení se mají dozvídat jen obecné informace. Což je zřejmě i jeden z důvodů, proč se opozici Červíček ani za mák nelíbí. Je totiž jasné, že on se touto zásadou řídit nebude.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nem
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rozhovor, nebo výslech? Radní ČT přišel do studia ČRo. Klid vydržel jen chvíli

21:31 Rozhovor, nebo výslech? Radní ČT přišel do studia ČRo. Klid vydržel jen chvíli

Místopředseda Rady České televize Pavel Matocha byl hostem pořadu Interview Plus vysílaném na rádiov…