Léta jsme mlčeli. Západ nás ale zahnal na linii, odkud už neustoupíme. Zásadní projev Vladimira Putina

26.06.2015 14:09 | Zprávy

Vystoupení a diskuse s Vladimirem Putinem na Petrohradském ekonomickém fóru se neslo v kontinuálním duchu, například ve srovnání s Putinovým projevem k Federálnímu shromáždění z minulého roku. ParlamentníListy.cz přinášejí výběr toho, co se s týdenním odstupem zdá nejzajímavější.

Léta jsme mlčeli. Západ nás ale zahnal na linii, odkud už neustoupíme. Zásadní projev Vladimira Putina
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin, prezident Ruské federace

Ruský prezident hovořil ve vystoupení především o stavu ruské ekonomiky, o budoucích cílech jeho vlády směrem k udržitelnému rozvoji a o konkrétních krocích, které jsou plánovány. Z vystoupení vyplývá, že Rusko se bude orientovat více na Východ, směrem k asijsko-tichomořskému regionu jako k místu globálního růstu budoucnosti. I přes ujišťování o tom, že Rusko je připravené k další spolupráci s „evropskými tradičními partnery“, dynamika celého vystoupení a diskuse směrovala na Čínu, posilování eurasijské integrace, na země ASEANu a BRICSu. Nicméně Putin akcentoval význam Německa a jeho průmyslu jako významného ruského partnera. Ruský prezident opět podtrhnul ruský zahraničněpolitický neorevisionismus – tj. připravenost Ruska spolupracovat v rámci dosavadního systému mezinárodních vztahů, ale na nové, rovnocenné úrovni. Oproti minulým letem ruský prezident věnoval zvláště velký prostor poděkování účastníkům fóra a zahraničním firmám za to, že v Rusku pokračují ve svých aktivitách i přes nepříznivé okolnosti. Putin chtěl v rámci svojí rétoriky znít optimisticky, jistě a otevřeně.

K hluboké hospodářské krizi nedošlo, problémy máme

„S mnohými z vás jsme se setkali před rokem. Za tuto dobu se situace, ve které se rozvíjí světová a ruská ekonomika, změnila, přičemž v některých směrech vážně. My, mám na mysli Rusko, máme ohraničený přístup na kapitálový trh, k tomu je třeba přidat pád cen našeho vývozního zboží, poněkud se snížila také spotřebitelská poptávka, která před tím pomáhala růstu ekonomiky. Je pravda, že souhlasím s názory, které už zazněly včera na setkání fóra, že poptávka se začíná zvedat.

Pokud budu mluvit o energetických zdrojích, na kterých bohužel dodnes značně závisí naše ekonomika, tak připomenu, že průměrná cena ropy Urals v roce 2013 byla 107,9 dolarů, v lednu 2014 je už 97,6 za barel a od ledna do května tohoto roku tvořila 56 dolarů za barel. Podle hodnocení Rosstatu v prvním kvartále se HDP Ruska snížil na 2,2 % ve srovnání se stejnou dobou roku 2014 a průmyslová produkce se mezi lednem a dubnem zkrátila o 1,5 %.

Ale chtěl bych připomenout, že ještě na konci minulého roku nám předpovídali, jak víte, hlubokou krizi. K tomu nedošlo, stabilizovali jsme situaci, uhasili negativní pohyby konjuktury a s důvěrou jsme prošli skrze řadu těžkostí, především díky tomu, že ruská ekonomika zkoncentrovala dostatečnou rezervu svojí vnitřní pevnosti. Udrželi jsme pozitivní tržní rovnováhu, roste export nesurovinového zboží.“

(…)

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Veronika Sušová-Salminen

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

5:00 Z čeho ten náš český lev tak vypelichal? Keller o moderním logu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM „Najděte tři rozdíly,“ vybízí v komentáři pro ParlamentníListy.cz sociolog a f…