Levice nejsou jen menšiny a multikulturalismus, říká Jaroslav Foldyna. A proto se svou frakcí „Doleva“ chystá mnohé

06.03.2016 18:15

U příležitosti konference levicové platformy v ČSSD Doleva, která se v sobotu konala v pražském Lidovém domě, prozradil bližší podrobnosti o tom, proč platforma vznikla a o jejích cílech, jeden z jejích členů, poslanec Jaroslav Foldyna.

Levice nejsou jen menšiny a multikulturalismus, říká Jaroslav Foldyna. A proto se svou frakcí „Doleva“ chystá mnohé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna

Podle Foldyny lidé hledají nyní alternativu k primitivnímu kapitalismu, který podle něj lze najít za každým vojenským dobrodružstvím současnosti. To, že současná etablovaná levice tou alternativou není, dokazují příklady z Evropy: V Řecku Pasok propadl a lidé zvolili Syrizu. Obdobně voliči rozhodli ve Španělsku, kde socialisté propadli, a hlas dali levicové alternativě v podobě nové strany Podemos.

Tradiční levicové strany lidem splynuly v politický mainstream

„A tradičně nejsilnější evropská levicová strana SPD v Německu se opakovaně modlí, aby je CDU/CSU vzali pod křídla do velké koalice,“ podotkl Foldyna s tím, že evropské tradiční levicové strany lidem splynuly v politický mainstream. A ČSSD prý k podobnému osudu našlapuje. „A aby to tak nedopadlo, chceme být těmi, kteří otevírají myšlenky a témata tradiční levicové sociální demokracie,“ uvedl Foldyna.

Kdysi levicové strany se tak modernizovaly, až jim z levice zůstala jen loga

Zamyslel se také nad tím, co se vlastně v Evropě s autentickou levicí stalo. „Strany kdysi levicové se tak dlouho modernizovaly, liberalizovaly, až jim z levice mnohde zůstala jen loga,“ poznamenal. „ČSSD s kdysi ozubeným kolem a klasy s červenou a modrou přešla na růži, a aby moc nedráždila, tak ne tradičně červenou, ale jen oranžovou,“ podotkl ironicky s tím, že jde sice jen o symboly, ale ty mají vypovídající schopnost.

A odráží se to i v reálné politice. „Od základních priorit, které jistě jsou lidé, práce, jejich důstojný život, jejich mzdy, vzdělání jejich dětí a důchod seniorů, jako by větší důraz přešel na menšiny a multikulturu. Což jsou jistě také levicová témata, ale nelze se omezit jen na ně...!!!“ zdůraznil Foldyna.

Chceme konec levné práce

A co tedy platforma ČSSD Doleva prosazuje? „Místo hesla ‚fungující stát‘ chceme ‚konec levné práce‘, chceme minimální mzdu, aby se co nejrychleji přibližovala k 15 000, chceme náhradní výživné pro děti matek samoživitelek, říkáme stop TTIP, stop lichvě! Chceme reformu sociálního systému, tak aby byl spravedlivý. Práci místo dávek hmotné nouze,“ dodal Foldyna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zeman: Není to Pehe, ale „to Pche“. Nepřipustím český Majdan. Demonstrace? Zneužívání dětí! Okamura mě přestává bavit

7:35 Zeman: Není to Pehe, ale „to Pche“. Nepřipustím český Majdan. Demonstrace? Zneužívání dětí! Okamura mě přestává bavit

Prezident Miloš Zeman poskytl velký rozhovor čtvrteční MF Dnes. Zatímco v jeho první části se věnova…