Levice útočí na národní banku: Zdražili jste lidem zboží problematickým krokem

11.11.2013 7:54

Česká národní banka (ČNB) se rozhodla přikročit k měnové intervenci v podobě prodeje české koruny na měnových trzích s cílem chránit český export. Koruna díky tomu oslabila nejvíce od krizového roku 2009. Ještě před Vánocemi tak dojde ke zdražování. Tento krok se příliš nezamlouvá poslanci za KSČM Jiřímu Dolejšovi ani sociálnímu demokratovi Jaroslavu Foldynovi.

Levice útočí na národní banku: Zdražili jste lidem zboží problematickým krokem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna

Jiří Dolejš považuje krok ČNB za problematický a jeho okamžitý účinek na českou ekonomiku za přeceňovaný. "Prodávat korunu na měnových trzích nelze donekonečna. Uměle podporovaný kurz tak nemůže dlouho vydržet," domnívá se poslanec.

"Obávám se, že tahle hra na měnovou suverenitu je poněkud nereálná a jde spíš o měnové obchody než o národní hospodářství. Verbální razance komentáře guvernéra ČNB Miroslava Singera navozuje psychologický efekt na trhu, ten je ale ještě více platonický než samotné přímé měnové intervence," pokračuje Dolejš.

Pokud by prý intervence ČNB byly jen dočasné, nahrává to úvahám, že si pomohou jen spekulanti s měnou.  "Ukazuje se, že dozrává situace k diskuzi, jakou ČNB jako součást tvorby určité komplexní hospodářské strategie chceme. A to jak v souvislostech budoucnosti měnové unie, tak i vlivu centrální banky na měnu, finanční sektor i rozvoj celé ekonomiky," uzavírá Dolejš.

Foldyna chtěl demonstrovat

Ještě kritičtější názor má na měnovou politiku ČNB poslanec sociální demokracie Jaroslav Foldyna. Ten se v neděli, kdy zasedalo vedení strany, voličům omluvil za to, že musí být jednání přítomen a nemůže před budovou banky protestovat.

"Jsme na jednání mimořádného ÚVV ČSSD, místo abychom demonstrovali před ČNB o tom, že před Vánocemi svojí intervencí 'obrala' občany, kteří platí za diletantské řízení tohoto státu Kalouskem a spol. Omlouvám se," napsal Foldyna na svůj facebookový profil během zasedání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fuj! „Drahošův blábol" o Srí Lance vytočil Štefce a Baštu. Nehezky

17:33 Fuj! „Drahošův blábol" o Srí Lance vytočil Štefce a Baštu. Nehezky

Zbrojní analytik Jaroslav Štefec se přiznal. Prý nemá rád senátora Jiřího Drahoše. Do neúspěšného pr…