Levicoví politici chtěli hlasy muslimů. Dnes v Bruselu vidíme důsledky, udeřil Pospíšil

22. 3. 2016 17:55

Nejméně třicet lidí přišlo o život při teroristickém útoku, k němuž se přihlásil Islámský stát. Dalších 200 lidí bylo zraněno. Čeká nás podobných hrůz více? Na tuto otázku se snažili odpovědět hosté speciálu Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu. Mezi nimi byl i europoslanec Jiří Pospíšil zvolený za TOP 09, který si nebral servítky. V integraci muslimů do evropské společnosti prý nevěří.

Levicoví politici chtěli hlasy muslimů. Dnes v Bruselu vidíme důsledky, udeřil Pospíšil
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

Zpravodaj Jan Šmíd z Bruselu ohlásil dvě věci, které ho šokovaly nebo možná spíše upoutaly jeho pozornost. „Upoutaly mě dvě věci, trochu panika a za druhé obrovský kolaps v dopravě, protože nejezdilo metro,“ ohlásil. Sám se do centra dostal autem, a to šlo vzhledem k situaci relativně hladce. „Lidé byli šokovaní, i když nelze říci, že by na to nebyli připraveni, protože před pár dny zde došlo na zátah na Abdeslama,“ doplnil. Život se však pomalu vrací k normálu. „Ale teď tady zůstává zásadní otázka, kdo přesně za útokem stojí a kde se teď atentátníci nacházejí,“ uzavřel své vystoupení zpravodaj.

Ministr vnitra Milan Chovanec doplnil, že ve městě jsou muslimské čtvrti, ve kterých se pachatelé ukrývají. Teď je tady mnoho otazníků, na něž je třeba odpovědět. „Zda zátah na Abdeslama tu operaci urychlil, zda šlo o odvetu a tak podobně,“ řekl ministr . My celou dobu říkáme, že bezpečnostní aspekt je pro Evropu nejdůležitější... Není možné, aby do Evropy proudili lidé bez jakékoli registrace. Moderátorka se ale ptala, proč to spojuje s migrační vlnou, když za útoky v Paříži stáli rodilí Evropané. „Tady bude důležité dostat se do té sítě, dostat se do těch buněk, a to je práce na léta,“ varoval. Uprchlíci mohou představovat novou krev pro útočníky. Proto musíme vědět, kdo do Evropy míří. V současné chvíli jsme bezpečnou zemí a je třeba dělat vše pro to, aby se to nezměnilo,“ zdůraznil člen vlády.

Europoslanec Jiří Pospíšil dal ministrovi za pravdu v tom, že je těžké říci, zda selhaly bezpečnostní složky. „Ale selhala Evropa a selhala už daleko v minulosti, protože podcenila situaci.“ Analytik Tomáš Pojar byl mnohem důraznější ve vyjadřování. „Belgické bezpečnostní složky selhaly. Ale k občasným selháním dochází. Nemusí to být fatální. Ale musíme se z těch chyb použit. V tuto chvíli tajným službám chybějí například arabsky mluvící lidé.“

„Belgie strašně podcenila muslimskou minoritu. Podcenila fakt, že ti lidé obsadili jen určitou část Bruselu i jiných měst. A jejich děti se nestaly součástí belgické společnosti. A tohle by si měli Belgičané vyříkat, měli by si říci, kde se stala chyba... Je to velké podcenění. Především pro levicové strany byl příchod těchto lidí lákavý jakožto potenciální posílení jejich voličstva. Proto také nad těmi problémy přivírali oči a dnes tady vidíme důsledky. Přiznám se, že jsem skeptický, pokud jde o integraci arabských občanů do evropské společnosti,“ zaznělo z úst Pospíšila. V tuto chvíli je podle jeho názoru jasné, že je Evropská unie ve válce s islámskými radikály. „Je k tomu tak třeba přistupovat. Nějaká politika politické korektnosti nás může jen poškodit,“ posteskl si politik.

Pojar doplnil, že se dnes Evropa snaží poučovat Izrael, jak by se měl chovat, pokud jde o bezpečnost, a dnes vidíme, kam ty evropské recepty vedou. Podle jeho názoru lze válku proti terorismu vyhrát, dokázal to právě Izrael. „Je to ale sisyfovský boj, při němž občas dochází ke ztrátám. Je třeba to vzít na vědomí,“ upozornil analytik.  

Milan Slezák, komentátor Českého rozhlasu, k celé diskusi dodal, že většina muslimů žijících v Evropě ctí evropské zákony. Teroristé podle jeho slov představují jen kapku v moři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

20:25 Nečas byl obětí dominy a slaboch! A paní Talmanová by měla dokázat své závažné obvinění, nebo se omluvit. Topolánek s manželkou vytáhli na světlo kauzy Nečase a Dalíka. A je zle

ANKETA Je Petr Nečas oběť? Ano. Na tom se s kandidátem na prezidenta Mirkem Topolánkem řada poslanců…