Editoriál Global Times, což je anglicky vycházející oficiální web čínské komunistické strany, se zabýval chováním USA ve vztahu k Ukrajině. Respektive pokusům Washingtonu zatáhnout do této kauzy Čínu, která o to prý vůbec nestojí.
Čínský úvodník píše o americkém pokusu zabít jednou ranou hned dvě mouchy - Rusko a Čínu. Proto se prý pokouší o „dvojitou hru“, která se USA ale nedaří, protože Čína ji hrát odmítá.
Web připomíná, že po neúspěchu ve snaze Čínu přímo zapojit do své představy řešení konfliktu začaly USA vytahovat senzační „exkluzivní zprávy“ o tom, jak Čína o ruské invazi dopředu věděla, dokonce snad měla ovlivnit datum invaze, když Putina donutila odložit ji až po skončení pekingské olympiády.
Rovněž tyto americké zprávy měly tvrdit, že Rusko žádalo Čínu o ekonomickou, ale i vojenskou pomoc a že Čína naznačila, že se tomu úplně nebrání. „Tyto lži jsou dobře vymyšlené, ale bez jakýchkoliv důkazů,“ reaguje pekingský web. A dodává, že USA nemusejí pro svá tvrzení předkládat důkazy skoro nikdy, těm se prostě věří. A když náhodou nějaký ukážou, je to na úrovni nějaké lahvičky s práškem nebo pochybného videa.
Čínský novinář v úvodníku dodává, že vymýšlení lží je pro USA nezbytností pro hájení jejich hegemonie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.