Libyjští radikálové prý žádají za Rakušana 12,5 milionu korun

23.03.2015 16:01

Radikálové požadují za Rakušana uneseného v Libyi 500.000 dolarů (12,5 milionu Kč). S odvoláním na informace tajných služeb o tom dnes informoval rakouský list Kronen Zeitung. Ministerstvo zahraničí ve Vídni ale zprávu popřelo. Kromě Rakušana ozbrojenci z ropného pole Ghaní na počátku března unesli také Čecha, čtyři Filipínce, dva Bangladéšany a Ghaňana.

Libyjští radikálové prý žádají za Rakušana 12,5 milionu korun
Foto: ČTK/AP AP
Popisek: Libyjský povstalec po dobytí sídla Muammara Kaddáfího v centru Tripolisu

Podle mluvčího rakouského ministerstva zahraničí Martina Weisse se k únosu zahraničních pracovníků ropného pole ve střední Libyi zatím žádná organizace nepřihlásila. Neexistuje prý tedy ani žádný požadavek na výkupné. 
   
Nové informace k případu nemá podle mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Michaely Lagronové ani Česko. "V našem případě není žádný posun. Žádnou novou informaci nemáme. Kdybychom jakoukoli informaci měli, tak bychom ji zveřejnili," řekla ČTK. 
   
Skupinu zaměstnanců rakouské společnosti VAOS (Value Added Oilfield Services), jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi, unesli zatím neznámí ozbrojenci 6. března. Na týž den plánovala firma údajně kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci jejich evakuaci. 
   
Už dříve rakouští a filipínští diplomaté uvedli, že únos provedli radikálové z libyjské odnože organizace Islámský stát. Také Česko tuto verzi považuje za nejpravděpodobnější. 
   
V oblasti se nyní nachází dva pracovníci českého Ministerstva zahraničních věcí, kteří se podílí na získávání informací o uneseném českém občanovi. Český zástupce je i v rakouském krizovém štábu. 
   
Libye je schopná v době stability produkovat denně 1,6 milionu barelů suroviny, její nynější produkce je podle odhadů něco přes 200.000 barelů. 
   
Většina zemí už loni zavřela své ambasády v Tripolisu a evakuovala personál. Z Libye odchází stále víc cizinců, jen Egypťanů zemi opustilo přes 10.000. 
   
Chaos v zemi panuje od roku 2011, kdy během takzvaného arabského jara padl režim dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího. Následně se moci v zemi chopily různé milice s nejasnou loajalitou. Nepřehledná situace přispěla také k posílení radikálních islamistů, kteří se později přihlásili k organizaci Islámský stát.
 

reklama

autor: ste, čtk

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Dezinformace

Myslíte si, že jsme k dezinformacím náchylní více než jinde? A jestli se tu podle vás šíří, není to vaše vina, myslím vás politiků, že jste neschopní lidem věci vysvětlit? Třeba jako to, co to vůbec dezinformace je? Podle mě je to takový moderní termín, za který politici schovávají kde co a hlavně s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

70 učitelů na schůzi měla. V ČT mluvila za všechny. Teď řekli mnohé o ní

18:24 70 učitelů na schůzi měla. V ČT mluvila za všechny. Teď řekli mnohé o ní

Zatímco šéf školských odborů půjde s ministrem školství jednat až v pondělí, zástupkyni Učitelské pl…