Lidé byli často „nemocní“ třeba po Velikonocích, když popíjeli. Zase se to bude zneužívat! Dlouhý varoval před zrušením karenční doby

10. 9. 2018 22:11

Politický střet kvůli zrušení karenční doby, tedy neproplacení prvních tří dnů nemoci, bude složitější, než může vypadat. Proti zrušení je velká část zaměstnavatelů, ale zatím také někteří poslanci hnutí ANO, které se k němu zavázalo v programovém prohlášení. ČSSD na zrušení trvá. „Pokud se karenční doba zruší, lidé ji zase budou zneužívat,“ uvedl v pondělním Interview na ČT24 Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory ČR, podle kterého jde v tomto případě jen o souboj politických stran, a to je špatně.

Lidé byli často „nemocní“ třeba po Velikonocích, když popíjeli. Zase se to bude zneužívat! Dlouhý varoval před zrušením karenční doby
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky a Benipal Sarpreet Singh, vedoucí indické podnikatelské delegace
reklama

V Poslanecké sněmovně se objevilo částečné zpochybnění vládního plánu na zrušení karenční doby. Hospodářský výbor podpořil návrh na zamítnutí zrušení karenční doby. „Já jsem rád, že diskuse na Hospodářském výboru skutečně ukázala všechna pro a proti v diskusi o karenční době,“ řekl Dlouhý.

Co se týče zrušení karenční doby, všichni zaměstnavatelé a podnikatelé jsou prý v této otázce sjednocení, a s prosbami o pomoc se proto nyní obracejí na Dlouhého. „Mně volají a prosí i ti, kteří nejsou obvykle nijak aktivní v lobbování směrem k vládě, a to je pro mě kromě všech těch věcných argumentů základní agregátní ukazatel, že je to pro zaměstnavatele velmi špatné a navíc špatné v situaci, kdy sice naše ekonomika roste, ale jak víme, je také zoufalý nedostatek lidí na pracovním trhu,“ připomněl.

Následně se jej moderátorka Zuzana Tvarůžková optala, zda se Hospodářská komora účastní lobbingu za zachování karenční doby nějakým způsobem. Za lobbing by to ale Dlouhý prý nerad zaměňoval. „Když se do televize řekne lobbing, každý si představí upoceného lobbistu ve špatně padnoucím saku s naditou taškou papírů a flaškami od vína,“ uvedl na pravou míru a dodal, že Hospodářská komora je normálním povinným připomínkovým místem, co se týče zákonů a novel zákonů v oblasti hospodářského života. „V případě karenční doby se proto také účastníme diskuse a snažíme se tam poslance samozřejmě o našich argumentech přesvědčit,“ upřesnil.

Anketa

Podporujete zdanění církevních restitucí?

92%
8%
hlasovalo: 9261 lidí
Poté se Dlouhý přesunul ke konkrétním důvodům, proč se podle něj nevrátit k době před úsporným opatřením Topolánkovy vlády, která právě proplácení nemocenské zrušila, když přitom všude slyšíme o růstu ekonomiky. „Já bych to ani nenazýval úsporným opatřením, ale návratem k normálu. On si každý myslí, že za to může Topolánek,“ pousmál se Dlouhý a dodal, že karenční dobu jsme na našem území zavedli v osmdesátých letech dvacátého století.

Podle Dlouhého se krátkodobá nemocnost před zavedením karenční doby zneužívala. „Čísla hovoří jasně, před zavedením karenční doby krátkodobá nemocnost v prvních třech dnech byla až čtyřiašedesát procent. Byla úzce vázána na prázdniny, na dlouhé víkendy, Velikonoce a Vánoce. Krátkodobá nemocnost byla zásadním způsobem zneužívána,“ zamračil se Dlouhý s tím, že když došlo ke změně, z roku na rok pak najednou kleslo číslo ze čtyřiašedesáti procent na třicet až pětatřicet procent.

Zneužívání je zjevné, i když důkazů k tomu je málo a získávají se složitě, připustil Dlouhý. „Není to měřitelné, když půjdete na jednoho člověka, tak nechcete nikoho explicitně obvinit, musela byste obvinit i lékaře, kteří tomu přihrajou,“ uvedl a dodal, že lékaři se brání slovy, že oni zase musejí důvěřovat svým pacientům. „Já tomu všemu rozumím, veškeré té argumentaci, ale kdyby to bylo alespoň o pár procent, ten pokles na polovinu je složitý,“ zopakoval.

Všechny statistiky, které Dlouhý má k dispozici, také prý ukazují, že otázka dlouhodobé nemocnosti a jejího prodlužování nebo zvyšování podílu souvisí spíše se zdravotním stavem obyvatelstva a nemá nějakou velkou statistickou korelaci s existencí či neexistencí karenční doby.

Argumentu, že lidé kvůli karenční době chodí do práce i třeba s nemocí, se kterou by jinak zůstali doma, právě proto, aby nepřišli o peníze, prezident Hospodářské komory prý rozumí, přesto to pro něj není argument pádný. „Nechci vypadat jako nelida, když řeknu, že tomu nerozumím. I takové případy jsou, ale myslím si, že právě zmíněné statistiky ukázaly, že u nás to zkrátka bylo zneužíváno v nemalém množství,“ řekl Dlouhý, že vázání na dlouhé víkendy bylo jasným důkazem. „Lidé měli tendenci onemocnět hodně i po velikonočním pondělí, asi z toho popíjení,“ zasmál se.

Pakliže by tedy byla karenční doba zrušena, je prý zcela jisté, že se čeští zaměstnanci k tomuto stylu opět vrátí. „Obávám se, že ano. Ano. A souvisí to také se situací na trhu práce a s tím, že ekonomika roste,“ sdělil s tím, že mu skutečně volali solidní zaměstnavatelé, o kterých ví, že jinak o své zaměstnance velmi dobře pečují, ale obávají se právě toho, že jim to prudce zvýší náklady a je tam minimální kompenzace.

„Nechci opravdu znít jako někdo, kdo není o tom ochoten se bavit. Vážeme to celé i na existenci elektronické neschopenky, ta také může trochu snížit nebezpečí zneužívání. V tomto směru jsme udělali také vstřícný krok k zaměstnavatelům,“ uvedl Dlouhý a zmínil, že jej trochu mrzí, že potom přišla skupina poslanců s tak radikálním návrhem bez spočítaných důsledků a je to vše akorát politicky motivované. „Je to souboj politických stran, a to je vždy špatně,“ uzavřel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiérovo zásadní vystoupení. Řekl, co nás čeká: „Epidemie je zpět! Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou.“ A nouzový stav? Vypnutí ekonomiky?

20:14 Premiérovo zásadní vystoupení. Řekl, co nás čeká: „Epidemie je zpět! Bohužel. Čísla nákazy závratně rostou.“ A nouzový stav? Vypnutí ekonomiky?

KOMPLETNÍ ZNĚNÍ PROJEVU UVNITŘ Premiér Andrej Babiš (ANO) vystoupil v televizi s projevem, jehož tón…