Lidé, kteří nenávidí demokracii, opět nabrali dech. Ministr Herman pronáší vážné varování

07.09.2014 11:29

Ministr kultury a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman ve svém komentáři varuje, že v poslední době opět nabrali dech lidé, které nenávidí svobodu a demokracii a chtěli by znovu nastolit předlistopadové pořádky.

Lidé, kteří nenávidí demokracii, opět nabrali dech. Ministr Herman pronáší vážné varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

"Jsou lidé, kterým připadá normální situace, kdy ze své země nesmí odejít ani za kopec do sousední vesnice, protože ta leží už na území údajně nepřátelské ciziny,“ upozorňuje Herman s tím, že mnohým to přijde normální dodnes a možná by někdejší poměry rádi zavedli, kdyby to bylo možné.

Pohraničníci měli za úkol zabránit vlastním občanům dostat se ven

Připomněl slavná slova britského premiéra Winstona Churchilla o železné oponě. A také to, že komunistický režim porušoval právo lidí na možnost opustit svou zemi a zase se do ní vrátit. „Pohraniční stráž neměla za úkol hájit tuto zemi před vnějším nepřítelem, ale zabránit vlastním občanům dostat se ven za ostnaté dráty a minová pole," tvrdí ministr.

Důvod byl podle jeho slov celkem jasný. Nikdo nesměl vidět, jak svět za plotem vypadá. "Když k nám náhodou něco proniklo nebo to někdo spatřil „venku“ na vlastní oči, byl poučen, že je to pozlátko. Rudé právo mělo rubriku o západních zemích, která se jmenovala ´Ze světa násilí a bezpráví´," dodal.

Obdivovatelé totalitní klece pookřáli a chtějí, aby zase spadla

Podle jeho názoru dnes obdivovatelé staré totalitní klece pookřáli a rádi by, aby zase spadla. „Je to vidět na jejich sympatiích k autoritativním režimům, které železné opony s oblibou budují,“ míní Herman s tím, že obdivovatelé staré totalitní klece nejdřív ale potřebují vybudovat bariéry v hlavách lidí.

Podivuje se tomu, kolik lidí se ztrátou paměti se dnes najednou vynořuje. „Možná to ale není ztráta paměti. Třeba se jim to tehdy v té těsné kleci opravdu líbilo. Prostě opravdu lidé zvláštního ražení," uzavírá svůj komentář Daniel Herman.“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…