Lidé musí sami rozhodnout, zda dají peníze církvím, zdůrazňuje Sobotka

03.09.2012 13:57

Stínový premiér ČSSD přichází s dalším útokem proti majetkovému vyrovnání s církvemi, který připravil kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). A nabízí protinávrh. Lidé by si podle představ sociálních demokratů měli sami rozhodnout, zda dají část svých daní ve prospěch církví, nebo raději sportu.

Lidé musí sami rozhodnout, zda dají peníze církvím, zdůrazňuje Sobotka
Foto: ČSSD
Popisek: Propagační obrázek Čssd k církevním restitucím
reklama

ČSSD dlouhodobě kritizuje model vyrovnání státu s církvemi, který připravila vláda Petra Nečase (ODS). Jeho stínový protějšek, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, se snaží v komentáři pro dnešní MF Dnes dokázat, že opozice nezpochybňuje nutnost vrátit církvi majetek, ale nabízí jinou formu vyrovnání.

Církve dostanou zpětnou vazbu

"Součástí našeho řešení jsou i daňové asignace. Lidé by sami rozhodli, zda určitou část své daně z příjmu poskytnou církvím jako v řadě vyspělých evropských zemí, nebo zda budou financovat jiné veřejně prospěšné aktivity. Čeští daňoví poplatníci by měli právo určit, na jaký účel jejich daně budou použity. Zda to bude na činnost některé z českých církví, anebo raději na opravu památek, či na rozvoj sportu. Maximální výnos pro církve by činil asi dvě miliardy korun, avšak s tou výhradou, že nevíme, kolik by naši daňoví poplatníci věnovali na jiné účely. Daňové asignace by poskytovaly každý rok zpětnou vazbu státu, jak je ta která církev podporována, i církvím, jak jejich členové a příznivci vnímají jejich činnost," popisuje model Sobotka.

Stínový premiér zároveň opakovaně zdůrazňuje, že  plán Nečasovy vlády je až příliš rozsáhlý, nadhodnocuje např. cenu půdy, za kterou má být vydána finanční náhrada,  a navíc obsahuje řadu hrubých chyb. Jedním z rizik je prolomení tzv. Benešových dekretů a hrozby dalších majetkových nároků jiných restituentů.

Sociální demokracie navrhuje vytvořit veřejnoprávní církevní fond, do kterého by byl převeden majetek, o který církve bez nejmenších pochybností přišly. Z výnosů tohoto fondu by mohly církve financovat řadu občansky prospěšných aktivit. Stát by si podržel pouze menšinový vliv, který by měl případně zabránit nechtěným prodejům.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

7:53 „Se po*rali, d*menti.“ Kus Prahy zavřen. Piráty a spol. Vyvalily se žluč i informace

Doprava na Smetanově nábřeží v Praze je zase o něco „klidnější“ a na místě, kde dříve jezdila auta j…