Lidé na Klárově uctili oběti odboje proti nacistické okupaci

08.05.2019 20:40

U památníku v podobě národní vlajky na pražském Klárově přibližně dvě stovky lidí uctily oběti domácího odboje proti nacistické okupaci v letech 1938 až 1945. Setkání organizoval Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Jeho kontroverzní předseda Jaroslav Vodička se pietního aktu nezúčastnil kvůli pobytu v zahraničí. Hlavními mluvčími byli první místopředseda ČSBS Emil Kulfánek, starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě) a velvyslanec Slovenské republiky Peter Weiss.

Lidé na Klárově uctili oběti odboje proti nacistické okupaci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Emil Kulfánek

Na setkání se vedle veřejnosti objevili váleční veteráni, zástupci Junáka, Sokola a dalších organizací.

Starosta Čižinský ve svém projevu uvedl, že odkaz květnového povstání není ani v dnešní době zcela naplněn. „Není naplněn boj za lidská práva, ke květnovému osvobození patří také špatné zacházení sovětských velitelů s podřízenými, odvlečení ruských emigrantů a násilí na nevinných Němcích. Už tenkrát se připravoval nástup komunismu,“ sdělil.

Slovenský velvyslanec Weiss prohlásil, že britský premiér Winston Churchill a americký prezident Franklin Roosevelt neměli iluze o sovětském vůdci Josifu Stalinovi, ale museli se s ním spojit proti Hitlerovi, který neváhal pro vítězství použít ani ty nejbrutálnější metody. „Na druhou světovou válku bychom se měli dívat přes fakta, a ne přes ideologické brýle. Bez milionů padlých Rusů by spojenci nezvítězili tak rychle a Stalina do střední Evropy pozval Mnichov 1938 a neochota Spojenců dříve otevřít západní frontu,“ uvedl.

Podle bádání historiků Vojenského ústředního archívu v Praze činí počet obětí německého nacismu v bývalém Československu zhruba 343.000 lidí. Většinu z nich tvořili Židé. Do tohoto počtu však nejsou zahrnuti lidé, kteří zemřeli po druhé světové válce na následky týrání, perzekucí, věznění v koncentračních táborech a věznicích, totálního nasazení a podobně.

Předseda ČSBS Vodička čelí kritice mimo jiné za to, že ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který se jako policista podílel v roce 1989 na potlačování protirežimních demonstrací. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) letos v březnu řekl, že úřad se spolkem kvůli kontroverzím omezil spolupráci. Dodal nicméně, že je v něm mnoho lidí, kteří si pozornost zaslouží. Spolek sdružuje válečné veterány, odbojáře, partyzány a jejich pozůstalé či rodinné příslušníky.

Z ČSBS kvůli němu například odešli pozůstalí po lidické ženě Anně Nešporové Antonín Nešpor a Pavla Nešpor Bellisová, historik Eduard Stehlík, přeživší z Osvětimi Eva Lišková, Jarmila Doležalová rozená Šťulíková, která přežila vyvraždění Ležáků nebo válečný veterán a bojovník od Tobrúku Pavel Vranský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

7:36 Strana hulvátů a dobytků, rétorika jak od K. H. Franka. Tady nejde jen o jednoho čičmundu z Jesenice, varuje Petr Žantovský. Další důkaz mu poskytlo Šafrovo forum

TÝDEN V MÉDIÍCH Komunisté častovali své odpůrce mnoha ošklivými výrazy, ale o podřezávání sviní se n…