Lidé, nebojte se očkovat, nabádal Prymula z televize. Doporučil to prý i Babišovi

01.12.2020 19:49

Poradce premiéra Andreje Babiše (ANO) a epidemiolog Roman Prymula se v pořadu Interview ČT24 vyjádřil, že by čtvrteční pád restrikcí, na rozdíl od svého nástupce ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), nyní neumožnil a rozvolnění zahrnující otevření obchodů a restaurací by odsunul až na dobu za týden. Lidem rovněž doporučil, aby se přicházejících vakcín nebáli a nechali se očkovat, on sám to doporučí i Babišovi. Do Vánoc se lidé podle něj nemusejí obávat ani toho, že by jim vláda nějak citelně zasahovala do životů novými restrikcemi, období svátků je podle Prymuly příliš politicky citlivé pro zavádění nových opatření.

Lidé, nebojte se očkovat, nabádal Prymula z televize. Doporučil to prý i Babišovi
Foto: Screen Partie TV Prima
Popisek: Roman Prymula v Partii TV Prima

Anketa

Necháte se očkovat proti covidu-19?

27%
62%
hlasovalo: 34150 lidí
Prymula aktuálně řeší vakcinační strategii, která řeší, jak proočkovat minimálně polovinu českých občanů. Upozornil, že sem vakcíny budou dostávat v rozdílných časech a množství a skladovacích režimech. První vakcína by podle něho měla být v Česku již koncem tohoto roku, očkovat se pak chystá začít na počátku toho příštího.

První vakcíny mají pocházet od firem Pfizer a BioNTech, jelikož se zamýšlená vakcína od firmy AstraZeneca zpozdí a v Česku se jí lidé budou moci naočkovat až v průběhu února. Testování a předběžné výsledky vakcíny od švédské firmy AstraZeneca, jež měla do České republiky dorazit již dříve než v únoru, nyní řeší vážné chyby, jež ukázalo testování a předběžné hodnocení, firma si například není jista ani účinností a uvádí, že je mezi sedmdesáti, ale možná až devadesáti procenty.

Vakcínu první obdrží zdravotníci a rizikové skupiny. První dávka bude obsahovat pouze 400 tisíc dávek a lidé budou zřejmě muset dojít na vakcinační místo, jelikož se vakcinační látky budou muset skladovat při teplotě minus 70 stupňů, a tím bude znemožněno aplikování u praktických lékařů, to by mělo být možné až s příchodem února, kdy by mohly přijít opožděné dávky od firmy AstraZeneca.

Většina vakcín by měla mít dvoudávkové podání a Prymula zmínil, že se o jejich účinnosti zatím příliš neví, a tak teprve čas ukáže, zdali budou chránit před covidem-19 například rok či dva. „Nikdo to tak dlouho nesledoval, dá se to kalkulovat jen z poklesu protilátek. Věřím, že genetické vakcíny vydrží rozumnou dobu,“ doufá.

Aby šlo „zamezit zmatku“, pak Prymula nastínil, že by si lidé mohli vybrat, jakou vakcínu chtějí, to však bude limitované jejich dostupností. „Pokud bude v daném centru jediný typ, budou lidé očkováni tímto typem,“ dodal.

Lidé se podle Prymuly nemají obávat, jelikož bude očkování natolik masivní, že přijdou data od milionů lidí ze zahraničí, která ukážou jejich stav po naočkování.

Premiérovi Andreji Babišovi (ANO), jenž vzhledem ke svému věku spadá mezi rizikové osoby, jeho poradce Prymula doporučí, aby se také dal očkovat.

Novelu, která by zavedla pro úředníky možnost sledování mobilů lidem i bez povolení soudů, vidí jakožto citlivou a sledování mobilů podle něj ani není důležitá součást, připustil tak, že by se tento bod dal bez problémů vyškrtnout.

Ohledně nadcházejících svátků by se až do jejich příchodu zřejmě lidé nemuseli obávat, že jim vláda neumožní nakupovat, setkávat se či kupříkladu chodit do restaurací, i kdyby to ukazoval systém PES. Prymula vnímá toto období natolik politicky citlivé, že by restrikce přišly zřejmě až po svátcích: „To je tak citlivá záležitost. Bude velmi diskutabilní, aby se to podařilo před Vánoci, myslím, že k tomu dojde až po Vánocích.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

12:00 Toto přeje Zemanovi herec - fanoušek Pirátů. Chudák Bohdalová

Mezi podporovatele Pirátů a STAN, kterými se strana chlubí, se nově zařadil herec Karel Zima. Na koa…