Lidé přestávají být hrdí, že jsou Češi, ukázal průzkum

24.05.2012 14:40

Podle průzkumu agentury STEM lidé přestávají být hrdí na to, že jsou Češi. Za poslední rok klesl počet hrdých občanů České republiky ze 75 procent na 61.

Lidé přestávají být hrdí, že jsou Češi, ukázal průzkum
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Jednoznačně hrdá je na své občanství pouze pětina občanů. Desetina naopak odpovídá, že hrdí nejsou ani trochu. Dlouho bylo nejnižší hodnotou 72 procent kladných odpovědí zjištěných v době nástupu smlouvy, tedy počátkem roku 1999.

Hrdost se zvyšuje se vzděláním

V posledním roce se však začala snižovat i tato doposud stabilní charakteristika. Od března 2011, kdy bylo pyšných na české občanství 76 procent občanů, se tento podíl propadl na 61 procent. Zároveň již 11 procent osob odpovídá, že určitě nejsou pyšní.

„Míra hrdosti“ na české občanství je parametr takřka neutrální zpohledu různých sociodemografických parametrů (pohlaví, věk), mírně se zvyšuje s úrovní nejvyššího dosaženého vzdělání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

12:32 To vy zbrojíte. Kreml zveřejnil, co Putin řekl Bidenovi. Čtěte celé

Putin zdůraznil, že není namístě přenášet odpovědnost na Rusko, protože je to právě NATO, kdo podnik…