Lidé přestávají věřit intelektuálům, jen se to mnozí bojí říci nahlas. Až ztratí strach, máme se prý na co těšit

14.07.2016 21:21

Nedávné britské referendum o vystoupení z EU bylo poslední ukázkou krachu elit, který se dá stále silněji pozorovat ve všech vyspělých západních zemích, píše na serveru Echo24 jeho komentátorka Lenka Zlámalová.

Lidé přestávají věřit intelektuálům, jen se to mnozí bojí říci nahlas. Až ztratí strach, máme se prý na co těšit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Podle jejího názoru ztrácejí intelektuální, akademické, mediální a do značné míry i politické elity schopnost přesvědčovat společnost o svých názorech a ovlivnit ji. „Tím přestávají být elitami a stávají se jejich karikaturou – pseudoelitami uzavřenými do svého umělého, vysněného světa a přesvědčenými o své vyvolenosti a nadřazenosti, v níž ztratily schopnost společnost vést,“ uvádí Zlámalová.

Celý text je ZDE.

Upozorňuje, že krachem elity se otevírá obrovský volný prostor pro ty, kdo společnost ovlivnit dokážou. Teď se podle ní hraje o to, jestli zkrachovalé elity nahradí skutečné nové elity, se schopností pochopit strachy, touhy a zájmy většiny společnosti, nebo volný prostor ovládnou populisté a extremisté.

Zlámalová míní, že názory pseudoelit nesdílí ani značná část lidí z vyšších a středních vrstev. „Jen o tom prozíravě nemluví, aby si ve společnosti, kde jsou jiné než rádoby elitní názory karikovány, zesměšňovány a v mnoha případech především v prostředí univerzit nebo vysokého byznysu můžou mít i existenční následky, udrželi své postavení a nedostali se do profesního ohrožení,“ píše komentátorka s tím, že tito lidé své zájmy a názory samozřejmě projevují u každých voleb. „Je to jedno z vysvětlení, proč tak často průzkumy nevycházejí, jak se to naposledy projevilo i u Brexitu,“ dodává Lenka Zlámalová.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …