Lidé se drží na Vánoce doma a dodržují tradice. Exotika neláká

24.12.2012 20:10

Češi, ale stejně tak jejich někdejší souputníci ze Slovenska, oslavují Vánoce spíše konzervativním způsobem. Výjezdům za exotikou nebo na hory podlehla jen necelá desetina z nich, jinak se drží doma, oslavují v rodinném kruhu a s tradičními zvyky.

Lidé se drží na Vánoce doma a dodržují tradice. Exotika neláká
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adventní věnec

Více než devadesát procent Čechů a rovněž Slováků tráví Vánoce konvenčním způsobem - doma nebo u rodičů. Móda vánočních svátků strávených v nějaké exotické destinaci nebo na horách tak příliš neláká. Během Vánoc se drží tradice jako společná večeře, pečení cukroví nebo dárky pod stromečkem.

Pouhých 45 procent však podle průzkumu agentury STEM/MARK, který přinesly Lidové noviny, volí živý stromeček, na Slovensku dokonce pouhých 36. Zdobí jej skleněnými ozdobami, elektrickými svíčkami a rovněž čokoládovými kolekcemi. Čokoláda se má objevit na třech čtvrtinách stromků, což je celosvětová rarita.

Rozdíly mezi Čechy a Slováky lze prý pozorovat v křesťanských zvycích, spojených s Vánocemi. Na Slovensku se více objevují křesťanské zvyky jako vystavování betlémů, návštěva půlnoční mše, nebo půst. U Čechů převažují rituály typu vkládání šupiny pod talíř. V obou zemích se dětem tvrdí, že dárky pod stromeček nosí Ježíšek.  

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

9:20 Pokud přijde blackout, nepůjde to napravit. Bašta předkládá Bruselu katastrofické vize

Někdejší diplomat, politický analytik Jaroslav Bašta konstatuje, že žijeme v době, v níž se vyplňují…