Lidé se k nošení roušek dobrovolně vrátí, věří epidemiolog Maďar

23.05.2020 14:35

Epidemiolog Rostislav Maďar, který má spolu s kolegy na starosti rozvolňování karanténních opatření, upozorňuje, že teď sice lidé mohou roušku venku odložit, ale osobně věří, že se k jejich nošení dobrovolně vrátí.

Lidé se k nošení roušek dobrovolně vrátí, věří epidemiolog Maďar
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rastislav Maďar, vyhozený šéf pracovní skupiny pro řízení uvolňování karanténních opatření na MZČR
reklama

Od pondělí můžete při pohybu venku odložit roušku. Ale epidemiolog Rostislav Maďar v rozhovoru pro iDNES.cz konstatoval, že červen ukáže, jak to bude v Česku vypadat dál.

Nošení roušek ve veřejných vnitřních prostorách zůstane zřejmě ještě delší dobu. Vývoj situace v červnu nám ukáže, jaká strategie bude do budoucna možná bez toho, abychom riskovali zhoršení epidemiologické situace,“ uvedl Maďar. „Současně je velmi pravděpodobné, že na podzim a v zimním období budeme roušky zase používat častěji, bez ohledu na to, jestli bude povinnost jejich nošení zpřísněná, nebo ne. Lidé se k nim budou vracet sami dobrovolně,“ dodal.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek na páteční tiskové konferenci oznámil, že z celorepublikového hlediska je koronavirus na ústupu, ale stále platí, že v republice existují ohniska nemoci covid-19, která je třeba řešit. Jedno z ohnisek se momentálně nachází na Dole Darkov na Karvinsku, kde bylo pozitivně testováno víc než 100 horníků a několik členů jejich rodin.

Není přitom bez zajímavosti, že nošení roušek má velkou tradici. Lidé je nosili už v dobách antiky a tento zvyk přetrval i ve středověku, kdy lidé doufali, že je zakrytí obličeje můžu ochránit před morem a dalšími nemocemi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

18:41 Daniela Kroupu v ČT nikdo nezastavil, a tak řekl, co řekl. Paroubek ve varu. Chystá vážnou dohru

Bývalý premiér Jiří Paroubek se tvrdě opřel do filozofa, disidenta a chartisty Daniela Kroupy, který…