Lidé si připomenou Havla u Hradu i pamětní deskou na domě, kde žil

18.12.2019 11:53

Pochod k Pražskému hradu, zapalování svíček, čtení na pokračování i odhalení pamětní desky dnes připomenou v Praze a na dalších městech bývalého prezidenta Václava Havla. Přesně před osmi lety, v neděli 18. prosince 2011, politik, dramatik a někdejší disident Havel zemřel ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova.

Lidé si připomenou Havla u Hradu i pamětní deskou na domě, kde žil
Foto: Hans Štembera
Popisek: V den sedmého výročí úmrtí Václava Havla se v průběhu odpoledne na Jungmannově náměstí četly úryvky textů z Havlova díla, zavzpomínali pamětníci a lidé zapálili svíčku

V 18:00 se také uskuteční vzpomínka na Havla na Václavském náměstí v Praze, kde vystoupí přátelé a někdejší kolegové prezidenta – bývalý Havlův kancléř a později ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, publicista a bývalý Havlův osobní tajemník Vladimír Hanzel, osobní asistentka Havla Jaroslava Dutková nebo herečka a někdejší prezidentova sekretářka Bára Štěpánová. Ve stejnou dobu jako pieta na Václavském náměstí začne i pochod Srdce na Hrad z náměstí Václava Havla u Národního divadla na Hradčanské náměstí u Pražského hradu, kde zazní nahrávky Havla.

Odpoledne bude také odhalena pamětní deska na domě na Rašínově nábřeží v Praze, kde Havel prožil většinu svého života. Odhalení se zúčastní prezidentův bratr Ivan M. Havel.

Na Václava Havla budou vzpomínat i lidé v dalších městech. Například v Českých Budějovicích vytvoří lidé po 17:00 na náměstí Přemysla Otakara II. srdce ze svíček a od 18:00 se v Rabenštejnské věži uskuteční veřejné čtení z Havlových textů i videoprojekce jeho projevů. Od 16:00 se bude konat před Filozofickou fakultou v kampusu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem čtení na pokračování z eseje Příběh a totalita, v níž Havel v roce 1987 psal o fungování společnosti v totalitním režimu.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…