Lidé už se tolik nechtějí očkovat. Vláda řeší, co s přebytečnými vakcínami

31.07.2021 10:10

Premiér Andrej Babiš (ANO) vymyslel, co udělá s přebytkem vakcín, který vzniká v důsledku snižujícího se zájmu o očkování. Plánuje prý část vakcín darovat či přenechat členským zemím nasmlouvané dodávky, za něž Česko ještě nezaplatilo. Další z možností také je, že se již dodané vakcíny prodají do zahraničí, například do Asie, píše server Novinky.cz.

Lidé už se tolik nechtějí očkovat. Vláda řeší, co s přebytečnými vakcínami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš

Server se na premiéra obrátil s dotazy, komu se vakcíny prodávají, v jakém množství a za jakou cenu. Podle Babiše se část z dodávek ve 3. a 4. kvartálu letošního roku plánuje přenechat ostatním členským zemím EU, které o ně projeví zájem.

Původní zdroj ZDE

Nepřevzetí nasmlouvaných dodávek a následné jejich přenechání jiným státům je podle něj nejjednodušší. Podobně to řeší i ostatní země, které mají stejně jako my přebytek vakcín. Ten je obecně způsoben tím, že státy nasmlouvaly větší množství dávek, než potřebovaly, aby dostaly vakcíny dřív.

Další část vakcín se prodá. „Pokud se toho takhle nevzdáme ve prospěch někoho, tak to prodáme. To budeme ale dělat až později. Ještě nic neprodáváme,“ doplnil s tím, že nyní nelze přesně říci, kolik vakcín se bude prodávat a komu. „Je to živý byznys, nedá se to teď říct. Mění se to. Plány jsou ale takové, že se budeme zbavovat vakcín,“ zopakoval premiér.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

21:41 Drzí zoufalci. I přezdívku mi dali. Babiš udeřil

Spolu s koncem týdne je zde tradiční informační pořad premiéra Andreje Babiše Čau lidi. A dnes bylo …