Lidé už si nemohou dovolit hypotéky. Trh zpomaluje, a nejen to, varuje ekonom Křeček

18.09.2019 18:13

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček ve svém pravidelném podcastu BHS Expres mluvil o situaci s hypotečním trhem. „Ten se v srpnu dramaticky propadl,“ začal ekonom své povídání. Řekl, že objem hypotečních úvěrů zastihl meziroční pokles o 24 %. Proč klesá zájem o hypotéky? Mohou za to nové regulace? A o kolik miliard klesl celkový objem hypoték? I na to Křeček odpověděl.

Lidé už si nemohou dovolit hypotéky. Trh zpomaluje, a nejen to, varuje ekonom Křeček
Foto: BH Securities
Popisek: Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities

„Lidé o hypotéky ztrácejí zájem, a to zejména kvůli vysokým cenám nemovitostí. Také se zpřísnily podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů, takže celá řada lidí by hypotéku chtěla, ale kvůli novým podmínkám na ni nedosáhne,“ vysvětlil Křeček.

Dále pokračoval tím, že u dalších aspektů hypotečního trhu se údajně začalo objevovat celkové zhoršení stavu ekonomiky. „Tím, jak zpomaluje ekonomika, tak začíná zpomalovat i tempo růstu cen nemovitostí,“ vysvětlil. „Lidé proto již při nákupu nemovitostí nemusejí spěchat a mohou vyčkávat na výhodnější nabídky. To snižuje tlak na okamžitou koupi nemovitostí, a tedy i tlak na zájem o hypotéky,“ řekl hlavní ekonom BHS.

Anketa

Zeman tvrdí, že by se mělo zvážit zrušení koncesionářských poplatků pro ČT. Jste pro?

96%
4%
hlasovalo: 42600 lidí

Dále ekonomický odborník zmínil, že průměrná sazba hypotečních úvěrů klesala již po sedm měsíců po sobě. „V srpnu dosáhla úrovně 2,61 procenta,“ což má podle ekonoma představovat meziměsíční snížení průměrné sazby hypotéky o 0,07 %. Co se týče tempa snižování cen hypoték, tam si lze podle Křečka všimnout zmírnění tohoto tempa, tedy že úrokové sazby hypoték se snižují pomalejším tempem. „Nicméně i tak lze do budoucna očekávat, že se úrokové sazby na hypotékách dále budou snižovat,“ dodal a vysvětlil, že to bude vlivem konkurenčního boje bank mezi sebou.

„Zatímco v minulém roce se úroková sazba pohybovala v prvních osmi měsících v rozmezí 2,28 % až 2,53 %, letos se pohybuje v rozmezí 2,61 % až 3,00 %. Nyní jsme tedy na sazbě 2,61 %, což je sice nejvyšší sazba v rámci letošního roku, ale pořád je vyšší, než bývala v loňském roce, alespoň v osmi prvních měsících,“ řekl Křeček.

Dále zmínil, že banky se prostřednictvím snižování úrokových sazeb snaží přilákat nové klienty. Těch údajně oproti loňskému roku mělo ubýt. „Zatímco za prvních osm měsíců loňského roku dosáhl celkový objem hypotečních úvěrů úrovně 138,89 miliardy korun, v letošním roce to ve stejném období je pouze 113,33 miliardy korun,“ okomentoval situaci Křeček. Dodal, že právě z toho má být patrný viditelný propad trhu hypoték.

Fotogalerie: - Sametová kampaň

Představení kampaně a programu oslav 17. listopadu...
Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib
Představení kampaně a programu oslav 17. listopadu...
Představení kampaně a programu oslav 17. listopadu...
Fotograf Tomki Němec
Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib

Mezi lednem až srpnem tohoto roku se mělo sjednat podle Křečka 49 642 hypotečních úvěrů. Podle ekonoma to je propad o 15 000 hypoték. „Snižování úrokových sazeb na hypotečních úvěrech může vést k navýšení počtu hypoték ve druhém pololetí letošního roku ve srovnání se slabým prvním pololetím, s vysokou pravděpodobností lze však konstatovat, že letošní rok bude pro hypoteční trh slabý a jen vzdáleně se může přiblížit úspěchu z minulých let,“ řekl.

„Samotný srpen je pak relativně slabým měsícem, kde bylo poskytnuto pouze 6 153 hypoték v objemu, který lehce převyšoval 14 miliard korun. V loňském roce v srpnu bylo poskytnuto téměř osm a půl tisíce hypotečních úvěrů za téměř 19 miliard korun,“ kdy Štěpán Křeček tím demonstroval pokles, o kterém v podcastu mluvil. „A i když někteří bankéři hovoří o tom, že srpen 2018 byl výjimečný kvůli předzásobení vzhledem k zavádění nových doporučení ČNB, fakt je ten, že v srpnu 2017 bylo poskytnuto ještě více hypotečních úvěrů. A to 8 509. Objem hypotečních úvěrů byl sice trošku nižší, protože průměrná výše hypoték nerostla, nicméně i tak převyšoval 18 miliard korun,“ řekl ekonom na konci podcastu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: tle

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prasárničky! Na Klause ml. udeřilo: Jde o zločinné uprchlíky. Zásadní info

7:03 Prasárničky! Na Klause ml. udeřilo: Jde o zločinné uprchlíky. Zásadní info

Poslankyně ODS Jana Černochová nenechala nit suchou na svém bývalém kolegovi Václavu Klausovi mladší…