Lidé v Kremlu možná sami věří tomu, co šíří ve své propagandě, tvrdí polský novinář

28.08.2015 15:00

Lidé, kteří dnes vládnou v Kremlu, možná věří sami své nesmyslné propagandě, kterou zejména o Ukrajině produkují. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz na to upozornil polský novinář a bohemista Aleksandr Kaczorowský.

Lidé v Kremlu možná sami věří tomu, co šíří ve své propagandě, tvrdí polský novinář
Foto: Archiv
Popisek: Polsko

Současnou situaci srovnal s rokem 1968. „Dnes už je například i z výpovědí někdejších sovětských generálů, kteří veleli při okupaci Československa sovětským jednotkám, jasné, že věřili zprávám o manévrech US Army v Československu, skladech zbraní, řádění fašistů, pravicovém puči a já nevím čemu ještě. A mnozí z nich jsou o těchto nesmyslech přesvědčeni dodnes. Bez mrknutí oka vám říkají, že sovětská intervence zachránila v roce 1968 bratrské Československo od imperialistického zla,“ uvedl Kaczorowský.

  • Celý text je ZDE

Jde o balancování na ostří nože

Hlavně proto si myslí, že Kreml i dnes věří vlastním lžím. Když se to prý stalo v osmašedesátém, tak proč by to nebylo možné i dnes. „Lidé vždy snadno uvěří tomu, čemu věřit chtějí. Když například sledujete ruskou státní televizi, jejíž kanály se orientují na Západ, musíte dospět k názoru, že tak nehorázné nesmysly nemůže brát snad nikdo vážně,“ řekl s tím, že si myslí, že pokud někdo právě takhle hrubě zkresluje realitu a nabízí své vidění světa, tak tomu prostě musí sám věřit a podřizovat tomu i své chování. „V tom případě ale ztrácí cit pro racionální politiku. Tohle je vždy – a zejména dnes – hrozně nebezpečné. Jde o balancování na ostří nože,“ upozornil Kaczorowský.

Ruské televize diváky masírují, aby nevěřili nikomu a ničemu

Upozornil, že ruské televize divákům nenabízí programy, z nichž by prvoplánově trčela výzva, aby lidé milovali Rusko či věřili Putinovi. „Místo toho je naopak masírují, aby nevěřili nikomu a ničemu. Relativizuje a zpochybňuje se doslova vše. Úspěch vlivu ruské propagandy – a netýká se to jen Ruska – spočívá tudíž v tom, že lidé už nevěří nikomu,“ uvedl.

Zmínil také zajímavý rozdíl mezi českou a polskou společností. Zatímco část vlivných českých politiků, průmyslníků či finančníků je napojena na Rusko, v Polsku naopak nikdo nechce ruské banky ani ropné společnosti. „Máme své zkušenosti. Sto dvacet tři let jsme byli ruskou kolonií, když nepočítám éru komunismu. Takže děkujeme pěkně. Stačilo,“ dodal Kaczorowský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

16:47 V Brně to vře. Hnutí Žít Brno se přihlásilo o uprchlíky z Itálie a je zle: Vlastizrada. Proto ty tisíce volných bytů...

Hnutí Žít Brno volá po přijímání migrantů do Česka a už přicházejí reakce. O slovo se hlásí mimo jin…