Lidé ve Staré Boleslavi si připomínají svatého Václava

28.09.2019 11:09

Do Staré Boleslavi u Prahy od rána přijíždějí poutníci na Národní svatováclavskou pouť. Odkaz patrona země svatého Václava, který byl v tomto městě v roce 935 zavražděn, si připomínají lidé zejména na Mariánském náměstí. Od 10:00 tam začne tradiční poutní mše. Hlavním celebrantem a kazatelem bude apoštolský nuncius v Česku Charles Daniel Balvo.

Lidé ve Staré Boleslavi si připomínají svatého Václava
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Kromě svatováclavského odkazu si účastníci letos připomínají i deset let od návštěvy tehdejšího papeže Benedikta XVI. ve městě. Na událost nově upozorňuje Benediktova busta na náměstí svatého Václava.

S poutníky letos poprvé do Staré Boleslavi zamířil i pětadvacetiletý Vít Večeře z Litomyšle. „Jsem věřící člověk, tak se mi líbí, že tady máme takovou velkou akci, kde se národ sjednotí v myšlence kultu svatého Václava,“ řekl Večeře ČTK. Zatímco on je na pouti poprvé, jeho tři kamarádi na ni jezdí pravidelně.

Místem pro rodinné setkání se dnes Stará Boleslav stala pro Josefa Vegenbauera z Prahy 6, který se pouti účastní spolu se svou sestrou Jarmilou Borkovou z Kunštátu. „Myslím si, že každý Čech, každý Moravák by měl každoročně udělat pouť, aby si obnovil své já a své češství a moravství a vůbec svůj národní původ,“ uvedl Vegenbauer.

Na Mariánském náměstí vyrostla dvě velká pódia, centrum Staré Boleslavi je uzavřeno pro dopravu. V davu je vidět řadu skautů, na každém rohu stojí policisté. Stánkaři nabízejí poutníkům kávu, trdelník, sýry, medovinu a koblížky, ale i loutky, šperky, keramiku, věnce nebo reprodukce obrazů. Počasí poutníkům příliš nepřeje. Od rána drobně mrholilo, deset minut před začátkem mše začalo silně pršet a lidé se oblékali do pláštěnek a schovávali pod deštníky.

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i s mariánským kultem. Národní svatováclavskou pouť obnovila římskokatolická církev v roce 2003.

Svatý Václav byl zavražděn 28. září roku 935 svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

10:39 Schůzka Václava Havla s lidmi z KGB. Čalfa zamkl dveře a začal vyhrožovat poslancům. Výbušný dokument o Listopadu, vysílaný ČT

Konspirace 89. Dokument připravený Andreou Sedláčkovou měl divákům České televize vyvrátit různé dez…