Lidé věří armádě a policii nejvíce za posledních 20 let

04.10.2013 14:24

Armádě a policii lidé mezi vybranými společenskými institucemi v současné době věří nejvíce. Důvěra v ně je dokonce na nejvyšší úrovni od roku 1993. Naopak historicky nejnižší důvěře se těší média a úplně nejméně Češi důvěřují církvím. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Lidé věří armádě a policii nejvíce za posledních 20 let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní zásah v metru
reklama

Armádě věří 67 procent lidí, policii 61 procent a na třetím místě je rádio, kterému projevilo důvěru 53 procent Čechů. Proti poslednímu průzkumu z března letošního roku si o šest procent polepšila policie, která se tak posunula na druhé místo právě před rádio. Podíl důvěřujících nad nedůvěřujícími převládá ještě v případě odborů, neziskových organizací, soudů a internetu. Mnoho lidí ale v jejich případě odpovídá volbou "nevím", a tak podíl důvěřujících nepřesáhne padesátiprocentní hranici.

Důvěra v média klesá

Vývoj důvěry v armádu, policii a soudy doznává dlouhodobě značných změn. Aktuální postoje veřejnosti ke všem uvedeným složkám jsou výrazně příznivější, než byly ve druhé polovině 90. let. Po mírném propadu v roce 2011 důvěra ve všechny tři zmíněné instituce roste. Konkrétně armáda a policie zaznamenaly nejvyšší podíl důvěřujících od roku 1993, kdy CVVM s průzkumem začalo.

Zcela opačnou tendenci lze sledovat v případě důvěry veřejnosti k médiím. Rádio, televize i tisk jsou na svém historickém minimu. Rádio se sice drží na třetím místě, ale za půl roku si pohoršilo o pět procent. Televizi důvěřuje 47 procent lidí, tisk je na předposledním místě s osmatřicetiprocentní důvěrou.

K většině sledovaných institucí mají větší důvěru ženy. Mladí lidé ve věku od 15 do 19 let častěji důvěřují médiím a internetu, lidé nad 60 let policii, odborům a církvím. Lidé se základním vzděláním častěji nedokázali důvěryhodnost institucí posoudit a volili proto odpověď "nevím". Absolventi vysokých škol vyjadřují více důvěru soudům, policii, neziskovým organizacím a bankám. Průzkum se uskutečnil od 9. do 16. září a zúčastnilo se jej 1029 lidí.

Fotogalerie: - Armádní bohoslužba

K 15. výročí obnovení Duchovní služby v Armádě ČR ...
Bohoslužba se sloužila ve vojenském kostele sv. Ja...
Mše měla také připomenout padlé vojáky
Kardinál Dominik Duka s doprovodem
Přítomni byli náčelník GŠ AČR generálporučík Petr ...
Mši sloužili kardinál Dominik Duka a předseda Ekum...

Fotogalerie: - Vrtulníky pro armádu

Na letišti Praha-Kbely byly představeny nově moder...
Kokpit nově modernizovaného vrtulníku Mi-171
A jeho přepravní část
Pohled okénkem z transportní části vrtulníku
Výsostný znak České republiky na trupu vrtulníku
Záď vrtulníku Mi-171

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

16:18 „U některých hostů má člověk pocit, že je tam mají přišroubované k židli a jen je vozí před kameru.“ Vážný střet názorů Jakla a Jelínka nad objektivností ČT

Nadržuje Česká televize některým politickým stranám? Ovlivňují ji politici? Má vyvážené zpravodajstv…