Lidé začínají podávat trestní oznámení na vládu kvůli opatřením proti pandemii. Už jich přišly desítky

18.05.2020 22:20

Na Městském státním zastupitelství (MSZ) v Praze i na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) přibývají trestní oznámení v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu nebo kvůli dalším vládním opatřením v době koronavirové pandemie. Ředitel trestního odboru VSZ Jaroslav Dolejší potvrdil, že na přezkumu je zhruba dvacítka oznámení, podobný počet jich obdrželo MSZ v Praze.

Lidé začínají podávat trestní oznámení na vládu kvůli opatřením proti pandemii. Už jich přišly desítky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé budou moci od 25. května chodit venku za určitých podmínek bez roušky, oznámila vláda. Nutné bude udržovat rozestupy nad dva metry
reklama

Vláda přijala nouzový stav 12. března v souvislosti s šířením koronavirové nákazy. Od počátku ale měly vládní kroky své odpůrce. Mnoho stížností se týká nákupu ochranných pomůcek. Stěžoval si například předseda KDU-ČSL Marian Jurečka, podle nějž Ministerstvo zdravotnictví ochranné pomůcky nakupovalo nehospodárně.

Mluvčí MSZ Aleš Cimbala potvrdil, že lidé podávají trestní oznámení na představitele vlády, samospráv i na členy krizového štábu. „Zčásti jsou tato podání bez dalšího opatření založena, neboť popsaná jednání nenaplňují skutkovou podstatu trestného činu nebo odložena či postoupena jako přestupek,“ uvedl Cimbala pro server Echo 24, s tím, že některá oznámení se dále vyhodnocují, ale v žádné z věcí nebylo dosud zahájeno trestní řízení.

Na MSZ v Praze se jako první s trestním oznámením obrátili brněnští advokáti Vendula Zahumenská s manželem. V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu ho podali na premiéra Andreje Babiše (ANO), na ministry vnitra a zdravotnictví Jana Hamáčka (ČSSD) a Adama Vojtěcha (za ANO) a na epidemiologa Romana Prymulu.

Jan Hamáček

  • ČSSD
  • Od 12.4. 2021 pověřen řízením Ministerstva zahraničních věcí
  • 1. místopředseda vlády

Městský soud v Praze na základě správní žaloby v dubnu rozhodl o zrušení opatření Ministerstva zdravotnictví na omezení maloobchodního prodeje nebo omezení volného pohybu osob. Nouzový stav po 66 dnech skončil, ale i nadále platí některá bezpečnostní opatření na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Proti tomu se ale hned ohradil předseda ústavně-právního výboru Poslanecké sněmovny Marek Benda (ODS), který to považuje za protiústavní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

15:00 Bára Basiková: „Chtěla jsem odejít do Jižní Afriky.“ Pořád lituje, že neodešla

Zpěvačka Bára Basiková se v rozhovoru pro Deník.cz, který poskytla na začátku dubna, rozhovořila mim…