Církevní restituce budily vášně a do jisté míry je budí dodnes. Sociální demokracie vyhrála volby i se slibem, že s nimi něco udělá. Po volbách ovšem sociální demokracie zjistila, že naráží na odpor lidovců, stejně jako s ekonomickými plány naráží i ministra financí Andreje Babiše. Kdyby církevní restituce nebyly tak podivné, možná by jejich zachování nijak divně nepůsobilo. Jenže podle autora jsou nadhodnocené a není úplně jasné, zda neprolamují také hranici 25. února 1948.
Lidé, nezapomínejte
Tehdejší premiér nečas ale občany ujišťoval, že je vše spočítáno, připraveno, stačí to jen schválit, rychle podepsat a pak už jen vracet majetek. „Měli bychom si vzpomenout na vládní zarputilost, s níž kabinet Petra Nečase restituce tlačil k jejich schválení – v jiráskovském duchu – proti všem. Neměli bychom zapomínat na roli P. Nečase, který si u zákona o církevních restitucích se svým podpisem vskutku pospíšil. Na výrok Ústavního soudu vůbec nečekal. Ten sice restituce posvětil, ale závažné výtky P. Rychetského k zákonu jsou známy. Proč Nečasova vláda trvala na jediné „správné“ podobě restitucí? Proč Nečas chvátal, aby zákon podepsal? Proč byla jakákoli debata k tomuto tématu znemožněna?,“ ptá se.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp