Lidovci chtějí srovnat váhu hlasů voličů. Co na to vláda? Nahlédněte

14.12.2019 18:58

Lidovecký návrh, který by měl srovnat váhu všech hlasů odevzdaných ve volbách do Sněmovny, vláda před zákonodárci zřejmě nepodpoří ani neodmítne. K novele, která také ruší vyšší procentní hranice pro vstup do dolní komory pro kandidující koalice, by se měl kabinet podle podkladů pro pondělní schůzi postavit neutrálně.

Lidovci chtějí srovnat váhu hlasů voličů. Co na to vláda? Nahlédněte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní Superb před Úřadem vlády

Navrhovanou novelu pokládají vládní legislativci za významnou změnu volebního systému. Očekávali by proto širší diskusi. Předkladatelům vytkli mimo jiné, že podrobněji nerozebrali dopady návrhu. Na základě dřívějších verdiktů Ústavního soudu vládní právníci uvedli, že základní prvky nynějšího volebního systému jsou v souladu s ústavou.

Lidovci tvrdí, že současný volební zákon popírá právo na rovnost hlasů. „Politické strany, politická hnutí či volební koalice s nižším počtem voličů musejí pro zisk mandátu získat nepoměrně více hlasů než strany velké,“ stojí v důvodové zprávě.

Předloha má vrátit volební systém před opatření z doby takzvané opoziční smlouvy mezi ČSSD a ODS. Jejich cílem bylo zejména usnadnit sestavování většinové vlády. Lidovci obdobné návrhy, jak je předložili nyní, neprosadili ve Sněmovně loni v září do vládní novely o pravidlech pro práci volebních komisařů.

Podobný cíl jako návrh KDU-ČSL sleduje i podnět, který podala skupina 21 zákonodárců k Ústavnímu soudu po posledních sněmovních volbách. Návrh senátorského klubu STAN podpořili i zástupci KDU-ČSL, TOP 09 a někteří nezávislí senátoři. Podle nich nemají hlasy voličů fakticky stejnou váhu, což je dáno zásadními rozdíly ve velikostech krajů a souběžným přepočítáváním hlasů d’Hondtovou metodou. Vláda patrně uvede, že se změnami volebního systému by bylo vhodné vyčkat na verdikt soudu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To jsou peníze občanů, proboha! Xaver se zděsil, šlo o ČT. Je tu snaha zkoumat platy. A co Dvořák?

18:42 To jsou peníze občanů, proboha! Xaver se zděsil, šlo o ČT. Je tu snaha zkoumat platy. A co Dvořák?

Poslankyně Barbora Kořanová (ANO) má za to, že většině lidí v České republice nevyhovuje zpravodajst…