Lidovci vyzvou vládu, ať přepracuje daňový balíček

25.09.2018 22:00

Lidovci budou ve Sněmovně žádat, aby vláda přepracovala svůj daňový balíček. Část zákona, která se týká daně z přidané hodnoty, podle nich nepřijatelně snižuje příjmy obcí a krajů a vybrané peníze přesouvá do státního rozpočtu. ČTK to dnes řekli první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka a předseda poslaneckého klubu strany Jan Bartošek. Vládní daňový balíček je na pořadu aktuální schůze Sněmovny, poslanci se jím zatím nezačali zabývat.

Lidovci vyzvou vládu, ať přepracuje daňový balíček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka
reklama

„Navrhovaná změna přinese výrazný úbytek objemu finančních zdrojů finančním samosprávám. Není možné, aby stát odíral obce a kraje, které dobře hospodaří, a tímto způsobem si bral peníze do státního rozpočtu, a tím případně kompenzoval některé kroky vlády,“ řekl Bartošek po jednání celostátního výboru KDU-ČSL.

Podle lidovců je rozpočtové určení daní dobře nastaveno a není důvod ho měnit. „Obce a kraje dobře hospodaří a nevidíme důvod, proč by je za to měl stát trestat,“ řekl Bartošek.

„V situaci, kdy se tady ministryně financí (Alena) Schillerová (za ANO) zaklíná tím, že si může dovolit deficit státního rozpočtu, protože města a obce dobře hospodaří, nám tenhle záměr přijde neuvěřitelně nemorální,“ řekl Jurečka. Schillerová obhajovala navrhovaný čtyřicetimiliardový deficit státního rozpočtu na příští rok mimo jiné tím, že celkové veřejné finance, tedy rozpočty státu i samospráv, jsou přebytkové.

Návrh rozpočtu na rok 2019 Jurečka rovněž kritizoval, schodkové hospodaření je podle něj v době ekonomického růstu nevhodné. Podle něj se ale ve Sněmovně patrně nepodaří najít dost hlasů pro odmítnutí základních parametrů rozpočtu, proto budou chtít lidovci upravit alespoň strukturu výdajů. „Nevidíme tam některé důležité priority, ať už to je státní fond rozvoje bydlení, nevidíme tam dostatečnou akcentaci problému sucha, hospodaření s vodou. A nevidíme tam opravdu výrazný nárůst platů učitelů,“ řekl Jurečka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„V tomhle nechci žít.“ Kalouskova poslední rána. Schytali ji Piráti

6:15 „V tomhle nechci žít.“ Kalouskova poslední rána. Schytali ji Piráti

Miroslav Kalousek, který v tomto týdnu opustil svůj poslanecký post, se v rozhovoru pro Aktuálně.cz …