Lidovcům se nelíbí návrh služebního zákona. Připomíná jim ÚV KSČ

09.04.2014 18:43

Lidovci kritizují současnou podobu návrhu zákona, který by měl upravovat pracovní podmínky úředníků. Mohlo by prý dojít k velké koncentraci moci do rukou daných zaměstnanců, očekávají proto další změny.

Lidovcům se nelíbí návrh služebního zákona. Připomíná jim ÚV KSČ
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku
reklama

„KDU-ČSL odmítá ten návrh, jak byl v úterý představen na jednání, protože by ve svém důsledku skutečně znamenal koncentraci úřednické moci téměř v podobě ÚV KSČ," uvedl pro iDnes.cz místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.

Lidovci mají podle jeho slov vlastní návrh, jak by mohla novela služebního zákona vypadat. „Smyslem služebního zákona nemá být předání politické moci úředníkům, ale nastavení jasných pravidel, která budou definovat způsob fungování státní správy a její odpolitizování," míní.

Proti návrhu vystupuje i Monika Pálková, vedoucí lidovecké odborné komise ke změnám ve státní správě. „Předložené znění neumožňuje ministrovi, aby měl minimální možnost ministerstvo po věcné stránce řídit," tvrdí Pálková. „Zavádí velmi rigidní a uzavřený systém výběrových řízení na úředníky," dodává.

Podle tohoto materiálu, který dokončoval ministr bez portfeje Jiří Dienstbier, by čeští úředníci měli největší nezávislost z celé Evropy. „Bude potřeba zákon dopracovat a teprve poté jej předložit," říká Bartošek. Podle něj tak není jasné, kdy by mohl být návrh zákona hotov, protože schvalování nových pravidel se ještě prodlouží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

20:51 Promořené Chebsko: Stříhá se u známých. Sousedi bonzují. „Stát na mě kálí!“ A strašlivá slova od bývalé zdravotní sestry. O čem se radši nemluví?

Naše minipříběhy z Chebska jsou možná banální, ale pro tuto dobu typické. Paní B., která má kadeřnic…