Lidové noviny kritizují Zemana. Chce prý ovlivnit výsledek voleb

17.08.2013 7:38

Miloš Zeman opět narušil zaběhnuté prezidentské zvyklosti, když místo tradičního oficiálního vyhlášení odtajnil termín předčasných voleb v rozhovoru pro Haló noviny, stranický list KSČM. To se nelíbí Lidovým novinám, Zeman se prý snaží způsobem ohlášení i výběrem termínu ovlivnit výsledek voleb.

Lidové noviny kritizují Zemana. Chce prý ovlivnit výsledek voleb
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Lidové noviny se tomuto tématu věnují na titulní straně. Prezident oznámil, že chce předčasné volby 25. a 26. října. Prozradil to jako prvnímu deníku Haló noviny. Sám dodal, že ze sympatií a za rozumný postoj komunistického klubu při hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka.

Podle Lidových novin ale výběr termínu i způsob ohlášení lze od Zemana chápat jako start soukromého tažení za lepší výsledky pro levici. Pokud totiž termín nezmění, může se negativně podepsat na celkové účasti, což tradičně nahrává levicovým stranám.

Chce ovlivnit volby

Volební víkend by totiž vůbec poprvé přímo navazoval na státní svátek. Následují navíc podzimní prázdniny ve školách. Experti proto očekávají, že lidé mají na volné dny předem daný program a cestu k volbám raději oželí.

"Prezident chce aktivně ovlivnit výsledek voleb. Termín nepokrytě fandí levici," řekl LN soudní analytik Jan Herzmann. "Je prokázáno, že lidé ve dnech, kdy se rýsuje takové delší volno, mizí z měst," dodal s tím, že by na tom tratily především pravicové a středové strany.

Pravicové strany věří, že lidé k urnám přece jen dorazí. "Jsme trošku v šoku, přiznávám. Věřím, že si lidé uvědomí, že jejich hlas má velkou cenu," řekla v rozhovoru pro LN předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Stalinistický skanzen

Komentátor Lidových novin Martin Weiss ve svém sloupku na titulní straně označil Haló noviny za stalinistický skanzen, v němž můžeme sledovat, jak by se vyvíjela zdejší oficiální mentalita, nebýt roku 1989.

Je někdo vůbec překvapen, že tento deník má sympatie prezidenta Zemana, a to dokonce takové, že mu sdělí exkluzivní informace související se státní správou, ptá se Weiss. "Znechucen, to jistě, ale překvapen by nikdo neměl být," píše.

Zároveň jde ale podle komentátora za druhořadou informaci a nelze s jistotou říct, že termín voleb poškodí pravici. "Za prvé by se ještě nikdo neměl sázet, zda se sněmovna opravdu rozpustí. A za druhé je snadné význam termínu voleb přecenit. Zda a komu prospěje, že by po volbách následoval prodloužený víkend, je těžké odhadnout," pokračuje Weiss. "Vnucuje se podezření, že poslanci soudí podle sebe - to onu mívají potíže s účastí na pátečních schůzích," uzavřel komentátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

TAJNÉ FOTO ze sledovačky stíhaného muže. Neuvěříte, která politička vystoupila z jeho auta. Tento materiál otřese nejen Prahou

14:20 TAJNÉ FOTO ze sledovačky stíhaného muže. Neuvěříte, která politička vystoupila z jeho auta. Tento materiál otřese nejen Prahou

AKTUALIZOVÁNO O VYJÁDŘENÍ MICHAELY KRAUSOVÉ (16:08) V průběhu několika minulých týdnů se v médií…