Lidovec Bartošek podá ústavní stížnost vůči daňovým opatřením vlády

02.06.2020 6:30 | Zprávy

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek podá ústavní stížnost na daňové úpravy vlády, které jdou na úkor rozpočtů obcí a měst. Je to podle něj porušení práv samospráv. Bartošek to večer řekl České televizi (ČT)

Lidovec Bartošek podá ústavní stížnost vůči daňovým opatřením vlády
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek

Obce a kraje o peníze přijdou kvůli kompenzačnímu bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným. Podle vlády jim ale budou ztráty vykompenzovány formou dotací. Daňová opatření schválila minulý týden Sněmovna.

„Vzhledem k tomu, jak se zachovala vláda, jsem se rozhodl, že podám ústavní stížnost. Jsem přesvědčen, že bylo porušeno právo samospráv na to rozhodovat o svých městech a obcích, stejně tak jako bylo porušeno jejich ústavní právo svobodně rozhodovat o jejich financování,“ uvedl Bartošek.

Zástupci obcí a krajů v posledních týdnech kritizovali to, že jim klesnou daňové příjmy, přičemž jedním z důvodů je vyplácení kompenzačního bonusu živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady koronavirové epidemie. Vláda ho vyplácí z daní z příjmů zaměstnanců. Jde přitom o sdílenou daň, o níž se vláda dělí s kraji a obcemi. Samosprávy tak přicházejí o peníze do svých rozpočtů. Podle odpůrců může opatření připravit obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun.

Bartošek při schvalování návrhu zákona ve Sněmovně navrhoval, aby se příspěvek pro OSVČ vyplácel přímo ze státního rozpočtu. Jeho návrh ale neprošel.

Premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden uvedl, že peníze, o které obce kvůli schválení kompenzačního bonusu přijdou, jim vláda vrátí dotacemi. „Jsem přesvědčen, že my jim tu částku bohatě vrátíme navýšením dotací a pravděpodobně i navýšením poměru dotací, který je dnes 70 procent stát a 30 procent obce,“ uvedl premiér v pátek.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

17:40 Vzpoura proti Leyenové: Chce z ČR „páreček“, ne Síkelu. Zlost. I Vondra dupnul

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová s českou nominací ministra průmyslu a obcho…