Lidovec Bartošek u Tachecí detailně popsal, proč podezřívá Drábka

20.02.2012 18:57

Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL, byl hostem pondělního pořadu Fakta Báry Tachecí. V diskusním pořadu odpovídal na otázky ohledně jeho podnětů k prozkoumání podezření porušení zákona ohledně ochrany osobních údajů při výplatách sociálních dávek. A také o vizích nové KDU-ČSL.

Lidovec Bartošek u Tachecí detailně popsal, proč podezřívá Drábka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Způsob, jakým se firmy dostaly k zakázce na vytvoření systému pro vyplácení sociálních dávek, prověří na popud Jana Bartoška Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na stránkách ministerstva ani v centrálním registru nejsou totiž uvedeny zakázky týkající se systému vyplácení dávek.

„Ministr Drábek sice tvrdil, že na nový systém ministerstvo vypsalo výběrové řízení, jenže to není pravda,“ řekl ke svým důvodům v pořadu Bartošek. A upozornil na to, že dva ze zmíněných subdodavatelů stojí za povšimnutí.

Již koncem roku totiž upozornil server Týden.cz na provázanost firmy Vítkovice IT Solution s ministrem Drábkem. Tato firma s anonymní vlastnickou strukturou patří do skupiny Vítkovice Machinery Group. Jiná její společnost, Vítkovice, a. s., koupila loni firmu Cone Advise, která patřila resortnímu náměstkovi Vladimíru Šiškovi. Její součástí je i iDTAX, kterou v roce 2009 založil Šiška s Drábkem.

Druhým subdodavatelem, na kterého upozornily ParlamentníListy.cz, je Skill. V této společnosti má 40procentní podíl Antonín Kočí, otec poslankyně Kristýny Kočí (dříve Věci veřejné). Firma například od roku 2007 získala zakázky za 40 milionů korun na ministerstvu obrany.

Počká, až jak rozhodnou zodpovědné orgány

Barbora Tachecí se ve studiu proto ptala, zda si je Bartošek jistý, že byl v souvislosti se systémem pro výplatu sociálních dávek zákon porušen.

„Ne, mám zatím jen podezření, ale počkám, až kompetentní orgány rozhodnou,“ řekl na úvod místopředseda KDU-ČSL.

Možné ohrožení osobních údajů

A dodal, že podle něj mohou být ohrožena osobní data všech žadatelů o sociální dávky, protože jejich část byla vyvedena mimo. „Dle mého to není ani nijak smluvně ošetřeno a zneužití těch dat hrozí i nadále. Proto je třeba to řádně prošetřit,“ uvedl v rozhovoru s Bárou Tachecí Bartošek.

A vysvětlil, jak k rozhodnutí o podání podnětu dospěl. „Celý příběh má svoji genezi. Zajímal jsem se o smlouvu, o rámcovou smlouvu, i jejich dodatky, ale nikde jsem nenašel způsob, jak jsou osobní údaje chráněné. Bohužel se nedomnívám, že by se potíže ohledně výplaty sociálních dávek v nejbližší době zklidnily, obávám se naopak, že můžou ještě zesílit,“ řekl dále Bartošek v pořadu Prima FTV.

Moderní křesťanská demokracie - nikoli evoluční skok

V další části otázek a odpovědí se pak Jana Bartoška Tachecí ptala na budoucnost KDU-ČSL. Když politik oznámil, že nyní půjde o moderní křesťanskou demokracii, otázala se, zda to znamená, že před tím byla strana nemoderní…

„Stejně jako se vyvíjí politika, tak se vyvíjíme i my – nejde o nějaký evoluční skok. Je to přirozený vývoj, chceme se opět stát parlamentní stranou. Nicméně v jistých otázkách jsou naše názory stálé a neměnné,“ konstatoval Bartošek. Reagoval tak na nejpalčivější otázky spojované se stranou – tedy například registrované partnerství či potraty.

„Ochraňujeme život od jeho početí po smrt. A zdůrazňujeme, že základem společnosti je kvalitní rodina. Stát se má postarat o to, aby rodina mohla vychovat děti. Žena má ale právo se emancipovat. Chceme dělat politiku, kterou budeme dělat pro lidi tak, aby nás volili,“ uzavřel své nejbližší vize v budoucnosti strany místopředseda KDU-ČSL v pořadu Barbory Tachecí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: ahe, olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

8:15 Urážka! Vztek na očkování vrcholí pořadem ČT. Hodně silné

Zda jsou lidé očkovaní vyrazili Reportéři ČT zjišťovat na Karlovarsko a našli nejednoho obyvatele z …