Lídr liberecké ODS: Jsme jedinou konzervativní a odpovědnou politickou stranou s programem a budoucností

11. 3. 2016 13:21

Stejně jako na Slovensku se Dan Ramzer (ODS) i u nás obává vzestupu extremistických a protisystémových stran. Voliče v Libereckém kraji tak hodlá přesvědčit především svou dosavadní prací. Za největší problémy kraje označil vysokou poptávku po kvalifikované pracovní síle, chybějící dopravní infrastrukturu a špatný stav silnic. Co s tím? Nejen na to odpovídal v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Lídr liberecké ODS: Jsme jedinou konzervativní a odpovědnou politickou stranou s programem a budoucností
Foto: Redakce
Popisek: starosta Frýdlantu Dan Ramzer, ODS

Parlamentní volby na Slovensku vyhrál Smer – SD s 29 procenty, druhá byla protievropská Sulíkova Svoboda a Solidarita. Do parlamentu se dostalo celkem osm stran a mezi nimi i nacionalistická uskupení jako Slovenská národní strana s necelými devíti procenty a 15 křesly a krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Lidová strana Naše Slovensko. Vypadá to, že ve slovenských volbách propadly strany, které hlásají většinově uznávanou proevropskou nebo snad proamerickou politiku. O čem to svědčí?

Že Evropská unie nezvládá imigrační otázku a neplní povinnosti, které vyplývají ze členství jednotlivých členských států v rámci ochrany vnitřních i vnějších hranic EU. Kvůli extrémním řešením a neřešením vzniká prostor pro extremismus.

Neobáváte se vzestupu nacionalistických, extrémních či protisystémových politických uskupení i u nás? Přece jen volby se blíží.

Obávám, protože někteří extremisté a protisystémová politická uskupení již reálně participují na řízení měst, obcí a krajů.

Vy sám jste lídrem ODS v Libereckém kraji. Čím budete chtít oslovit voliče?

Vlastní prací, která je za týmem, jenž mám čest vést.

ODS také poprvé v historii v Libereckém kraji bude kandidovat společně s nestraníky. Proč?

Protože Občanská demokratická strana je stranou otevřenou, která svým programem oslovuje i nestraníky.

V jakém z kandidátů shledáváte největší konkurenci a proč?

Nevnímám nikoho jako konkurenta, vnímám potenciální partnerství. Pro voliče, kteří chtějí volit konzervativní a odpovědnou politickou stranu s programem a budoucností, jsme pravděpodobně jedinou alternativou.

A jak vnímáte obvinění jednoho z vašich protikandidátů a současného hejtmana, Martina Půty, z korupce? Nakolik podle vás kauza ovlivní volby?

Neumím věštit z křišťálové koule. To je věc Martina Půty, volebního sdružení, které reprezentuje, a orgánů činných v trestním řízení.

Mezi palčivé problémy Libereckého kraje patří vysoká míra nezaměstnanosti. V čem vidíte šanci na zlepšení a co se pro to budete snažit udělat vy sám?

V Libereckém kraji je vysoká poptávka po kvalifikované pracovní síle. Jsem osobně přesvědčený, že pokud stát neprovede plošnou reformu školského systému na úrovni středních škol s výraznou participací podnikatelského sektoru, není možné se z tohoto začarovaného kruhu vymanit. Na úrovni kraje lze řešit jen dílčí problémy kapacit a dislokací. Systém a finance nastavuje vláda ČR.

Nedomníváte se, že nezastupitelnou úlohou je v řešení problému i podpora vzdělávání, zejména technických oborů, kde poptávka ze strany zaměstnavatelů po technicky vzdělaných lidech často převyšuje nabídku? A máte představu, co by se dalo v tomto směru zlepšit?

Už jsem na to odpověděl v předcházející otázce a nejde pouze o technické obory. Chybějí lékaři, zdravotní sestry, skláři, kuchaři, servírky, šičky...

S nezaměstnaností souvisejí i problémy v občanském soužití. Co s tím? Jak zajistit, aby nedošlo k eskalaci sociálního napětí?

Dodržováním pravidel platných pro všechny.

Další podstatný problém kraje je chybějící dopravní infrastruktura a špatný stav silnic. Byť zde jsou vaše případné pravomoci omezené, co byste se snažil udělat pro nápravu?

Přesvědčit vládní úřady, aby stanovily koncepci. Tu komunikovat. Uvolnit zdroje. A udělat vše pro to, aby to alespoň deset let fungovalo.

Otázka na závěr. Pokud byste uspěl, ponechal byste si i nadále mandát starosty? Lze podle vás obě profese skloubit a vykonávat naplno?

Vše záleží na úspěchu týmu kandidátů Občanské demokratické strany a na tom, zda nám voliči umožní podílet se na nejvyšší úrovni reprezentace Libereckého kraje. Do té doby nechci nic předjímat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

11:29 Vnucování migrantů do Česka: Připravme se na cokoliv, šokuje Babiš. A je zde důkaz, že je to vážné

Překonat rozdělení Evropské unie kvótami, to je hlavní cíl, který si stanovil premiér Andrej Babiš v…