Líp už bylo před 10 lety, před 50 lety? Fakta k zamyšlení

02.01.2020 10:09

Ekonomka Hana Lipovská se zamyslela nad tím, jestli se máme lépe. Na misky vah položila věci, které se lidem libí, ale proti nim postavila i nelichotivé ukazatele, které naznačují, že není všechno tak růžové, jak se to ve svém novoročním projevu snažil nalakovat předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Ale celkově se prý máme lépe než třeba před padesáti lety.

Líp už bylo před 10 lety, před 50 lety? Fakta k zamyšlení
Foto: Repro XTV
Popisek: Ekonomka a analytička Hana Lipovská
reklama

Když s pomocí několika málo ekonomických ukazatelů srovnáme roky 2010 a  2019, zjistíme, že se dnes máme lépe. Platy vzrostly, nezaměstnanost téměř vymizela, roste hrubý domácí produkt, sňatků přibylo, rozvodů ubylo, kriminalita klesá.

Anketa

Na svobodu slova už můžeme jen vzpomínat, říká předseda Senátu Kubera. Má pravdu?

88%
12%
hlasovalo: 19292 lidí

Jenže tu máme i odvrácenou stranu mince. Ceny bytů astronomicky narostly, zvýšily se i nájmy, o více než 1820 tisíc klesl počet podnikatelů, zadluženost domácností se zvýšila a o více než 20 procent narostl i státní dluh.

Tolik suchá řeč čísel. Lipovská se však na sociální síti Facebook rozhodla přidat ještě něco navíc.

Zamyslela se totiž nad tím, co přesně znamená „mít se lépe, když většina české populace nepobírá ani průměrný plat a ženy často dostávají nižší mzdy než muži za tutéž práci. Dá se prý také říci, že se máme podstatně lépe, než jsme se měli např. před padesáti lety.

„Člověk, který mi dnes tuto otázku položil, si odpověděl po svém: Máme se lépe. Protože, kdo by před padesáti lety řekl, že bude mít auto, telefon nebo barevnou televizi. Natožpak, že bude možné nahlas kritizovat vládu,“ podotkla.

Ekonomka doufá, že ani po dekádě dvacátých let, která pomalu ale jistě startuje si nebudeme stýskat, že lépe už bylo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

15:58 Václav Vlk, signatář Charty: O Babišovi si můžete myslet, co chcete. Ale představte si, že by koronu měli řešit Fiala s Kalouskem...

Signatář Charty 77 Václav Vlk má za to, že řada lidí sice nemusí milovat Andreje Babiše (ANO), ale v…