Liška si rýpl do Klause: Prezident má proměnlivý vztah k teplu

09.08.2012 22:30

Předsedu Strany zelených Ondřeje Lišku nenechalo pochopitelně v klidu dnešní Klausovo vetování zákona o povinných energetických štítcích na budovách, který těsně prošel Senátem. Liška se do prezidenta nejprve pustil na facebooku, kdy mu vyčetl orientaci na Rusko a fosilní paliva a poté na blogu, kde své myšlenky rozvinul.

Liška si rýpl do Klause: Prezident má proměnlivý vztah k teplu
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Pouhý den po odvolání ministra spravedlnosti Pospíšila, svolal předseda Strany zelených Ondřej Liška demonstraci

Ideologicky protichůdné tendence mezi Klausem a Liškou se opět naplno projevily. Rozbuškou byla změna zákona o hospodaření s energií, která zavádí povinnost umisťovat energetické štítky na budovy, což by představovalo pro jejich majitele nebo zhotovitele další náklady. Implementace zákona se řídí směrnicí EU, podle prezidenta jde ale zbytečně nad rámec toho, co chce Unie a proto zákon vetoval. Jiné vysvětlení Klausova veta má však Liška, který  prezidentovy údajné úmysly napsal na blogu serveru Aktuálně.cz.

„Když začátkem roku pozvali našeho prezidenta přednášet o ekonomii do Saúdské Arábie, tak si ve svých zápiscích postěžoval, že se těšil „..na teplo, ale ani to už není to, co to bývalo. Dnes bylo v Rijádu 18 °C a v noci má být jen 8 °C. Potřebovalo by to trošku přidat CO2 a Zemi oteplit.“ Když mohlo Česko daleko chytřejším způsobem vylepšit tepelnou pohodu pomocí zateplování a dalších účinných opatření, tak Klaus novou legislativu vetoval. Zřejmě není teplo jako teplo,“ píše Liška.

Lepší energetické standardy v domech přinesou podle předsedy SZ podstatné snížení účtů za energii rodinám i podnikům, nehledě na to, že by se rozjelo stavebnictví, vytvořila by se nová pracovní místa a pomohlo by se regionální ekonomice. „Prostředky pak zůstávají v krajích a neodtékají do nadnárodních či zahraničních společností. V neposlední řadě tak Česko pomáhá zvyšovat svou energetickou svobodu na nevyzpytatelném Rusku,“ argumentuje Liška.

Uspořená krajina, zdravý vzduch

Liška dále připomíná, že české budovy spotřebovávají výrazný kus hnědého uhlí a dovozeného zemního plynu. Pokud se chce prý stát chovat jako rozumný hospodář, pak je podpora energetické renovace prvním krokem v ochraně naší krajiny i před dovozem zemního plynu z východu. „Ochráníme tak Podkrušnohoří, které se již přes dvacet let může soustředit také na jiné činnosti, než hornictví.“ vysvětluje.

Energetická nezávislost

Liška Klausovi také připomíná, že již Pačesova komise spočetla, že součet možností k zateplování českých domů a výrobě tepla z obnovitelných zdrojů je větší než kompletní spotřeba uhlí a plynu k vytápění. „Těžko říci, které z předchozích vyjmenovaných kladů a hodnot spojených s proměnou českého teplárenství vadilo prezidentovi natolik, že zákon vetoval. Rodinám i podnikům tak de facto vzkázal, že mu na nich nezáleží: ať se dál dusí v dýmu ze špatného spalování a padají pod tíhou účtu za teplo.“ uzavírá kritiku prezidenta. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: koz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Další zhroucení, nadávají na Ukrajině. V Moskvě mezitím čilý ruch

10:25 Další zhroucení, nadávají na Ukrajině. V Moskvě mezitím čilý ruch

Provokace, intriky, faleš. Takhle to prý dnes funguje mezi Ruskem a Západem. V reakci na dodávky ame…