Lithium. Ministr Havlíček promluvil nejen o něm

9. 5. 2019 8:57

Staré české přísloví říká, že nové koště dobře mete. Nedávno jmenovaný ministr průmyslu za hnutí ANO a čerstvý místopředseda vlády Karel Havlíček mu chce zřejmě bezezbytku dostát. Ve čtvrtečním rozhovoru pro Lidové noviny popsal, jak hodlá udržet peníze v Česku. Má prý plán, jak zarazit vyvádění desátek až stovek miliard korun z této země a napříště je udržet doma. Stranou pozornosti ministra nezůstalo ani české lithium.

Lithium. Ministr Havlíček promluvil nejen o něm
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček
reklama

Karel Havlíček chce z České republiky udělat velmoc inovací, ale to něco stojí. Ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová na to podle Havlíčka bude muset najít peníze a pak bude muset ohlídat, aby se vynakládali účelně. Havlíčkovým úkolem je prý především připravit plán, na co se budou prostředky vynakládat především. Je připraven naslouchat trhu, firmám, ale dá si prý pozor na to, aby se sebou nenechal manipulovat.

Byl by rád, kdyby peníze vydělané v Česku také v Česku zůstávaly, aby je u nás zahraniční investoři reinvestovali. Nebylo tomu tak vždy.

„Ale bylo tu období, kdy sem skutečně jako housky na krámě přicházely zahraniční subjekty, jež vybudovaly sklad, dostaly na něj nepřímou daňovou a přímou finanční pobídku. Ještě k tomu vycucly lidi z trhu práce a naproti stála česká firma, která nedostala nic. To pak byla oprávněně naštvaná. V nějaké době to mělo smysl, v nějaké době už to bylo překonané a my jsme tu nebyli schopni dostatečně rychle reagovat na změnu. Nechali jsme dojíždět zákon o investičních pobídkách, jak byl. Taky se teď mění, docela zásadně,“ podotkl Havlíček.

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády

„Během americké cesty jsme měli s premiérem asi 25 jednání ve třech dnech, kde byly investoři z řad významných amerických firem. Všem jsme říkali, že budou vítáni, vytvoří-li tady zisk a taky ho tu nechají. V lidech, ve vědě, ve výzkumu. Pokud to pro ně bude atraktivní, bude se jim líbit, že tu máme dobré vědce a pracovní sílu pořád levnější než v Americe, je to super. A slyšeli na to, již sem chystají delegaci špičkových investorů do výzkumu,“ podotkl nový ministr průmyslu.

Už vzhledem k tomu, že česká vláda počítá s výstavou nových jaderných elektráren v České republice, je jasné, že budeme potřebovat experty na jadernou energetiku. Právě jí by lidé měli studovat. Podle Havlíčka by měli studovat technické obory, protože pokud máme být inovační velmocí, potřebujeme k tomu technické odborníky. To neznamená, že humanitní obory nesmí studovat nikdo. Znamená to jen, že potřebujeme technické odborníky.

Vláda musí při dostavbě jaderných elektráren zohledňovat energetické potřeby státu i geopolitické ohledy. Musíme dbát na to, abychom nebyli energeticky příliš závislí na jediném dodavateli, např. na Ruské federaci.

Člen vlády se věnoval také levnějším datům mobilních operátorů. Prozatím se hodlá pohybovat opatrně, ale chce, aby operátoři věděli, že proti sobě mají tvrdého vyjednavače

Nakonec věnoval pár slov i českému lithiu, kterému se věnovalo tolik času kolem voleb v roce 2017.

„To je náročná věc, ale budeme to řešit. Zatím mohu říci jediné – uděláme maximum, samozřejmě legálními prostředky, aby kritické suroviny byly pod kontrolou státu. Lithium je strategická surovina, může být zajímavé, ale neříkám, že ve finále bude. Od myšlenky k samotné těžbě je dlouhá cesta, taky z toho nemusí být nic. V minulosti jsme liberalizovali tak, že jsme všechno rozdali, kritické suroviny i energetickou infrastrukturu, všechno jsme někomu věnovali. Dneska to sklízíme a vidíte, že to není dobře. V 90. letech jsme byli v jednom extrému, věřilo se, že ruka trhu vyřeší všechno. V běžném obchodě je to pravda, ale ve velkých, infrastrukturních celcích se pak akorát díváte, jak se vytahují peníze ven,“ řekl ministr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

19:39 Ha, Plesl. Právník Pokorný od Sobotky triumfálně vytáhl obrázek. Jenže si šéfredaktora spletl s někým úplně jiným...

Šéfredaktora Mladé Fronty DNES patřící Andreji Babišovi Jaroslava Plesla obvinil právník Radek Pokor…