Kdo je lobbista a kdo jím není? Odpověď na tuto otázku měl dát nový zákon, který posvětili senátoři. Vznikne podle něj i registr lobbistů. Nová právní norma se však nemá vztahovat na asistenty zákonodárců. Zákon kritizuje senátorka Adéla Šípová.
„Ve dvoudenním plénu jsme projednávali řadu klíčových zákonů. Jedním z hlavních bodů byla novela zákona o podpoře bydlení. Prošla osekaná verze, která sice posouvá věci správným směrem, ale nenabízí dostatečnou oporu obcím. Mrzí mě, že neprošla původní verze Pirátů, která by umožnila pružnější výstavbu obecních bytů a lépe cílila pomoc tam, kde je nejvíc potřeba. Prošel také dlouho potřebný zákon o lobbingu. Bohužel ne ve verzi, která je potřeba. Do lobbistických skupin nejsou zahrnuti asistenti a asistentky. Také nebude zanesena lobbistická stopa. V hlasování jsem se zdržela, protože jsem chtěla hlasovat pro mé pozměňovací návrhy,“ uvedla politička na svém facebookovém účtu a připojila konstatování, že i „malý krok kupředu je krok“.
Senátorka se obává, že zákon povede k zahlcení informacemi, ale nebude vymahatelný. „Poslanecký návrh Evy Decroix (ODS) vedl k tomu, že se má vykazovat velké množství kontaktů, které přitom nevedly k žádné změně, a chybí informace podstatné pro veřejnost: Kdo u koho lobboval a v čí prospěch,“ upozorňuje senátorka Adéla Šípová, která se snažila zákon vrátit do původní podoby navržené vládou, ale neuspěla.
Lobbing by měl podle ní mít nastavená pravidla a být transparentní. Ačkoliv v Česku lobbing má po řadě kauz pošramocený mediální obraz, v zahraničí je běžnou součástí politiky. „Je to osvědčený model z Evropy. Žádný zákonodárce nikdy nemá potřebnou expertizu na všechny zákony, ke kterým se vyjadřuje. Potřebujeme spolupracovat s institucemi, které tuto odbornost mají,“ zdůrazňuje Šípová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Naďa Borská
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

20:40 Zcela otevřený Orbán: Vyhlídka na evropské zemětřesení
Viktor Orbán v rozhovoru shrnul, z čeho pramení evropské problémy a proč Evropa míří k porážce. Sám …
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom
- 5:30 Havel jim udělil milost. Pravda o únosu letadla z majora Zemana
- 20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary