Luboš Palata: Češi, přestaňte se bát sudetských Němců, těch stařečků a stařenek

09.06.2014 12:10

Novinář Luboš Palata zveřejnil na serveru iDnes.cz zamyšlení, ke kterému jej zřejmě inspiroval sjezd sudetských Němců, který o uplynulém víkendu proběhl v bavorském Augsburgu. Podle Palaty hlavní otázkou sudetských Němců už nejsou Benešovy dekrety, ale záchrana tohoto národa. A na ní by se podle něj měli Češi podílet.

Luboš Palata: Češi, přestaňte se bát sudetských Němců, těch stařečků a stařenek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bernd Posselt, politik, novinář a mluvčí sudetoněmecké národnostní skupiny

„Minulý víkend tleskalo hlavním řečníkům na sjezdu pouhých osm stovek našich Němců. Věk si vybírá daň a sudetských Němců nebude za pět let více, než kolik je dnes veteránů bojů v Normandii,“ uvedl novinář s tím, že přišel čas zakopat poválečnou sekeru, neboť bychom se měli přestat „těchto stařečků a stařenek bát“.

Podle Palaty také máme říct, že se stydíme za poválečné Benešovy dekrety, „jako by se každý člověk měl stydět za pomstu, i kdyby na ni měl stokrát právo“.

Novinář se domnívá, že z velké kultury českých Němců je nutné zachránit, co se ještě zachránit dá. „Když nic jiného, tak už konečně dokončit expozici Muzea německy mluvících obyvatel českých zemí v Ústí nad Labem. Česko by se mělo také stát podobným patronem sudetských Němců, jako je dnes Bavorsko, a podporovat nejen německou menšinu v Česku, ale také české, moravské a slezské Němce jako naše krajany,“ uvedl novinář s tím, že osobně věří, že se „zmizení sudetských Němců" podaří společným českým a bavorským úsilím zabránit.

„Že my Češi pomůžeme tento národ zachránit před rozplynutím. Protože to by byl ještě větší zločin než Benešovy dekrety,“ dodal Palata.

Celý komentář najdete zde.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

20:02 Nový ministr školství Balaš: Děkan plzeňských práv, co podivně přijal „osobnost“ Jana Rumla

Hnutí STAN vybralo za nového ministra školství právníka Vladimíra Balaše. Někdejší ředitel Ústavu st…