Lukašenko za mříže! Náš Senát podnikl akci, hřměl Václav Láska

16. 8. 2020 21:00

„Lukašenko je diktátor, tyran a člověk, který patří za mříže,“ prohlásil během nedělní demonstrace „Svobodné Bělorusko 2020“ na Staroměstském náměstí senátor Václav Láska (SEN 21). A pokračoval slovy směrem k Ukrajině. „Umírají (tam) dál lidé kulkami ruských agresorů,“ pravil. Došlo i na srovnání vidění světa prezidentem Václavem Havlem a „současným osazenstvem Pražského hradu“.

Lukašenko za mříže! Náš Senát podnikl akci, hřměl Václav Láska
Foto: Repro Facebook Milion chvilek pro demokracii
Popisek: Václav Láska (SEN 21) na Staroměstském náměstí
reklama

Anketa

Vážíte si Spojených států amerických coby klíčového spojence ČR?

9%
91%
hlasovalo: 33955 lidí
„Strašně moc si přeju, aby jeho diktatura přestala týrat lidi v Bělorusku,“ započal Láska, načež podotkl, že dle něho Lukašenko není posledním diktátorem v Evropě, jak některá média autoritativního běloruského vládce nazývala. „V našem evropském prostoru je diktátorství oblíbený styl vládnutí, takový turecký prezident Erdogan je stejného ražení jako Lukašenko,“ řekl s tím, že Erdogana si „nechají na příště“.

Lukašenko podle Lásky už na masivní protesty ve své zemi nestačí, a tak požádal o pomoc „dalšího diktátora ruského prezidenta (Vladimira) Putina“. „Ten mu jí prý slíbil, vůbec bych se tomu nedivil, protože okupace cizích území je jeho oblíbený koníček. To už nám ukázal mnohokrát,“ pravil Láska. Dle politika je nutné být na pozoru.

„Jako Evropa“ jsme pak dle jeho mínění nepomohli Ukrajině natolik, kolik jsme měli. „A i kvůli tomu na Ukrajině umírají dál lidé kulkami ruských agresorů,“ upozornil. A dodal, že bychom se měli poučit a „podobnou tragédii“ vůči Bělorusku abychom nedopustili.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

O právní stránce věci dle Lásky prý „na téma Běloruska nelze hovořit, jelikož Lukašenko falšuje volby a mučí svůj lid“. Jediná právní otázka tak má být na „spravedlivý proces“ pro běloruského vůdce. „Ono se tak stane,“ predikoval Láska.

My v České republice pak, dle Lásky, můžeme demonstracemi běloruský lid alespoň podpořit.

„V době, kdy se sami na náměstích často setkáváme za zachování naší demokracie, nezapomínáme na ty, kteří jsou na tom, upřímně, mnohem hůře, jak my. Díky za to!“ řekl Láska.

Fotogalerie: - Pražský Majdan 5.10.2014

Bohuslav Sobotka - Putin
Happening Písek
Jaromír Štětina
Karel Schwarzenberg
Martin Bursík
Petice Václav Havel

Svůj projev Láska zakončil slovy, že přítomní na dnešní demonstraci na Staroměstském náměstí „naplňují odkaz“ prezidenta Václava Havla: „Pro něj byla vždy lidská práva a svoboda nejvýše, výše než třeba ekonomické zájmy. I když třeba jeho vidění světa současné osazenstvo pražského Hradu nesdílí, tak vy ano. A český Senát s vámi!“

Láska též ve svém projevu zmínil i senátní odsouzení nynější situace v Bělorusku. „Senát odsuzuje násilné a zjevně nepřiměřené policejní zásahy vůči běloruským občanům protestujícím proti nedemokratickému a neférovému průběhu prezidentských voleb v jejich zemi. Svoboda slova a shromažďování je základním lidským právem, jehož násilné potlačování nesmí mít v evropském prostoru místo,“ zní v senátní zprávě. Podle Senátu by česká vláda měl učinit „všechny možné kroky na podporu občanských svobod v Bělorusku“.

Na nedělní podvečerní akci na Staroměstském náměstí v Praze dorazilo několik stovek lidí.

A promluvili i další politici, řečníky byli kupříkladu Václav Hampl (KDU-ČSL), europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09) a Mikuláš Peksa (Piráti) a poslanci Miroslava Němcová (ODS) a Jan Lipavský (Piráti).

Na akci se spolupodílí spolek Milion chvilek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

16:03 Jen na PL! Zeman naznačil, koho zvolit prezidentem, až skončí. A co metál pro Terezu Spencerovou? Také známe odpověď

Z PROFILŮ Definitivní slovo ke kauze Peroutka, další komentář k situaci ve Spojených státech nebo ná…