Není žádné tajemství, že už při samotném hlasování o dějišti šampionátu zdaleka ne všichni funkcionáři Mezinárodního fotbalového svazu (FIFA) s konáním světového šampionátu v arabském státě souhlasili. Striktně proti byl například bývalý předseda FIFA Sepp Blatter, který v rozhovoru pro deník Tages-Anzeiger uvedl, že Katar je moc malá země pro tak velkou událost, jako je mistrovství světa ve fotbale. Vyjádřil se v tom smyslu, že zvolení Kataru je dílo tehdejšího šéfa UEFA Michela Platiniho.
Hlasovalo se v prosinci 2010 a v boji o pořadatelství porazil Katar USA v poměru hlasů 14:8.
Samozřejmě se spekulovalo o tom, že pohádkově bohatý stát ležící na jednom velkém nalezišti ropy některé členy výkonného výboru FIFA prostě podplatil. Osobně o tom vůbec nepochybuji. Otázka nezní, zda, pouze kolik.
Ale věřím, že katarští šejkové se pořádně praštili přes kapsu.
Totéž platí o celém světovém šampionátu, který pořadatelé pojali skutečně velkoryse. Jejich velkorysost ovšem končí u financí, pokud byste ji chtěli aplikovat na oblast lidských práv, máte smůlu.
„Přirozená úmrtí“
Od roku 2010 zde postavili sedm stadionů, stovky hotelů, dokonce nové letiště a metro. Podle zjištění The Guardian z minulého roku si práce na stavbách souvisejících se šampionátem vyžádaly 6 500 obětí. Na těžké práce v extrémních vedrech byla najímána především levná pracovní síla z Indie, Pákistánu, Nepálu, Bangladéše a Srí Lanky. Katarské úřady však uvádějí úplně jiná čísla. Podle nich došlo při aktivní výstavbě stadionů ke třem smrtelným úrazům. FIFA se kloní k tomuto číslu a nezmiňuje již, kolik lidí zemřelo při výstavbě další nutné infrastruktury. Celá řada úmrtí pracovních migrantů zůstala neobjasněna nebo byla popsána jako přirozená úmrtí.
To bude ono. Horko často zabíjí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Procházka