Lži a manipulace v médiích, dokonce i veřejnoprávních. Už ani já se v tom nevyznám, přiznal zkušený Ondřej Neff

17.08.2016 10:25

Novinář a spisovatel Ondřej Neff patří k nejzkušenějším českým novinářům, mimo jiné je zakladatelem nejstaršího českého internetového deníku Neviditelný pes. Přesto se ve svém středečním úvodníku přiznává, že v poslední době prakticky nedokáže rozlišit, co je pravda a co mediální manipulace. A to dokonce ani u veřejnoprávních médií, u kterých by člověk očekával serióznost.

Lži a manipulace v médiích, dokonce i veřejnoprávních. Už ani já se v tom nevyznám, přiznal zkušený Ondřej Neff
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oceněný "Neviditelný pes" Ondřej Neff
reklama

„Média spolehlivě informují o tom, kdo se kde vysekal na motorce, tomu věřit mohu. Ale jakmile má informace jen trochu obecnější dopad, je třeba být ostražitý,“ prozrazuje svou zkušenost. A začíná se to prý dít dokonce už i v oblasti vědy a techniky, která byla vždy považována za vysoce seriózní.

Jako známého fanouška a autora sci-fi jej prý zaujala například zpráva o testech samořiditelných elektromobilů Tesla v jihozápadní Francii. Zpráva pojednávala o tom, že auto sice chytlo, ale posádka z něj stačila utéct. Zpráva o záchraně posádky ale končila tím, že v samořiditelných vozidlech Tesla už při testech nastal jeden „smrťák“. Informace, zcela nesouvisející s předchozím textem, jako by prý chtěla ani ne informovat, ale spíše čtenářům naznačit, že samořiditelné elektromobily jsou nebezpečné.

Kdo má na takové zprávě zájem, je jednoznačné – výrobci tradičních aut. A jejich reklama se balí do poutavé zprávy o nepovedeném experimentu konkurence. A jak Ondřej Neff dodává, dnes takové zprávy nejsou výjimka, ale pravidlo. Ve zpravodajství prý vznikl takový zmatek, že už se v něm nevyznají ani profesionálové.

„Média jsou manipulativní, o tom není pochyb, ať patří Babišovi, nebo komukoli jinému. Veřejnoprávní rádio žádnému Babišovi nepatří, ale manipulace z něho teče jak voda z děravého hrnce,“ uvádí nad příkladem zprávy z Radiožurnálu.

Lidé to podle něj cítí a utíkají k internetu. Jenže tam je prý manipulace ještě více. „Tam se na konzumenty valí i profesionálně cílená propaganda, v tomto směru vynikají Rusové, kteří tady mají celou armádu užitečných idiotů i nastrčených pomocníků,“ stěžuje si.

Přesto všechno je zkušený novinář optimista. Lhát se prý nějakou dobu dá, ale věčně to nefunguje.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

22:11 Bobošíková? Tak to je otevřené vyhlášení války, bije na poplach senátor Smoljak. Zpražila jej novinářka ze slavné rodiny

Novinářce Lucii Groene Odkolek ruply nervy nad facebookovým výlevem senátora Davida Smoljaka (STAN),…