Úvodem se Gerloch vyjádřil k mediálnímu šumu, zda mu šéf hnutí ANO Andrej Babiš nabídl účast ve vládě. „Nenabídl. Dostal jsem od něj SMS s žádostí o schůzku, ale zatím nic neproběhlo. Nebylo to nijak specifikováno,“ podotkl Gerloch, o němž se hovořilo jako o budoucím ministrovi školství. „Bylo by třeba si to vyjasnit. Pokud jsem to pochopil z médií, vydělil by se sport do sportovní agentury. Principiálně bych to nechtěl vyloučit. Navíc k něčemu, co nebylo ani nabídnuto. Bude-li zájem, je to věc na diskusi. Ale nechtěl bych říkat ano, pravděpodobně ano. Je to otázka ke zvážení všech souvislostí,“ podotkl Gerloch.
„Situace po volbách úplně standardní není, ale v zásadě se domnívám, že probíhá v souladu s Ústavou. Do třiceti dnů po volbách má být svoláno zasedání Poslanecké sněmovny. Prezident využil celou tu lhůtu, ale je to podle mě v zásadě obvyklé. Nejvyšší správní soud v této době může řešit stížnosti. Pak už poslanci budou mít jasno, zda jejich mandát platí, nebo ne,“ sdělil Gerloch.
K tomu, že prezident nebude chtít po Andreji Babišovi (ANO) deklarované podpisy 101 poslanců, Gerloch uvedl následující.
„Myslím si, že je to správné. Je to v souladu s Ústavou. Ty postupy v minulosti byly jiné. Ale Ústava celkem jednoznačně stanoví, že pro důvěru vládě je zapotřebí získat většinu přítomných poslanců. Předpokládá se hlasování,“ sdělil Gerloch s tím, že Ústava nepředpokládá, že by bylo jasno, to znamená, že by byla "101". Moderátorka ho upozornila na situaci po pádu vlády Petra Nečase (ODS), kdy prezident Zeman chtěl po Miroslavě Němcové podpisy 101 poslanců. „Prezident měl tehdy apriorně odmítnout tento návrh. Ten požadavek beru, nebylo tehdy po volbách,“ podotkl Gerloch.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef