Macron a Merkelová jsou tak arogantní, rozčílil se Robejšek. Tvrdě s nimi zúčtoval

25.08.2017 11:27

Zakladatel strany Realisté Petr Robejšek sepsal komentář, v němž se pořádně obul do států západní Evropy. Ke státům střední a východní Evropy se chovají tak arogantně, že z toho Robejškovi až oči přecházejí. Macron chce postavit do latě Polsko a srovnat české zaměstnance a Merkelová se raději neradila o tom, zda má otevřít hranice uprchlíkům, protože tušila, že by to střední Evropa odmítla.

Macron a Merkelová jsou tak arogantní, rozčílil se Robejšek. Tvrdě s nimi zúčtoval
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Šéf Realistů Petr Robejšek

Politolog Petr Robejšek sleduje počínání nového francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a přiznává mu jeden rekord. Za svých první sto dní v úřadě dokázal zklamat tolik voličů, že je ještě „lepší“ než jeho předchůdce v úřadě Francoise Holland. Robejšek k tomu poznamenává, že Macron ztrácí důvěru už proto, že sliboval nesplnitelné. Sliboval třeba, že postaví Polsko do latě během svých prvních tří měsíců v úřadě. Této zemi hrozil sankcemi, pokud nezačne přijímat uprchlíky. Jenže první tři měsíce jsou pryč a nic se nestalo.

„Emmanuel Macron vypadá jako manekýn z pánského modního časopisu a něco nasvědčuje tomu, že tak i myslí. Aspoň jeho dosavadní jednání tak působí. Francouzský prezident je nesporně rétoricky nadaný a jeho stylistika přetéká patosem. Je tak typickým představitelem politiků, kteří vytvářejí dojem, že problému se lze zbavit tím, že jej popíšeme jako vyřešený; asi podle vzoru „Yes We Can“. Ano, na rétorické úrovni je opravdu možné všechno. Realita se však odehrává mimo tiskové konference. Macron se rád chová jako „král Slunce“ a v něčem je Ludvíkovi XIV. opravdu podobný. Nemá sice jeho absolutní moc, ale zato až příliš jeho povrchnosti,“ udeřil Robejšek na Macrona.

Nešetřil ale ani německou kancléřku Angelu Merkelovou, která raději nekonzultovala otevření hranic uprchlíkům v roce 2015, protože se obávala, že by její plán smetly státy střední Evropy ze stolu. To je podle Robejška tak neuvěřitelně arogantní přístup, až z něj oči přecházejí. A tahle arogance je prý v Západu zakořeněna už dlouho. Už ve středověku státy střední a východní Evropy čelily nájezdům agresorů a odrážely je. I díky tomu se mohl Západ v klidu rozvíjet, tvrdí zakladatel Realistů.

„To je jeden z důvodů, proč se naši západní partneři dívají na střední a východní Evropu spatra, a považují nás především za prostor pro uspokojování svých politických a ekonomických zájmů a objekt poučování,“ rozčílil se Robejšek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

6:58 Že kradu?! Takže... Manžel ženy z ČT, Pospíšil a miliardy: Přituhuje. Piráti mají problém

Do sporů kolem zakázky na servis souprav metra za 14,6 miliardy korun, kterou kritizuje opozice a ko…