Názory Francouzů, kteří si myslí, že je Macronova politika zanedbává nebo je dokonce namířena proti nim, přinesl například deník Washington Post. Podle něj, i když se nejsledovanější protesty odehrávají v hlavním městě, tak největší hněv vyvolávají Macronova opatření v malých městech a vesnicích poblíž hranic se Švýcarskem. Marco Pavan například říká: „Zeptejte se Pařížana – pro něj tohleto není problém, protože autem jezdit nemusí.“ Tento pětapadesátiletý muž tvrdí, že už 30 let řídí taxíky a dodávky a dodává: „Žijeme na úpatí hor. Nejsou tu žádné autobusy nebo vlaky. Musíme mít auta.“ K životnímu prostředí a opatřením, která mají vést k jeho ochraně, řekl následující: „Francie musí myslet na životní prostředí, ale na tom se musí podílet všichni, ne jenom pracující.“
Penzista Yves Rollet k tomu doplňuje, že Macron lidmi otevřeně pohrdá. I on se zúčastnil protestů, protože Macron podle něj vládne jako monarcha a nedbá na chudé a pracující. Vzpomněl na incident, kdy Macron mladému nezaměstnanému zahradníkovi řekl: „Když máte vůli a odhodlání, tak v hotelech, kavárnách, restauracích nebo na stavbách neslyším nic jiného, než že potřebují lidi.“ Prý Macronovi říkali „prezident bohatých“ už od začátku.
Komentátor Marian Kechlibar také tvrdí, že protesty ve Francii jsou výjimečné, protože protestuje střední třída. O Žlutých vestách píše: „Nemá jasné vůdčí osobnosti a funguje poněkud chaoticky, rovněž za pomoci sociálních sítí. A jeho účastníci se neřadí k politické levici. Iniciativa vzešla od střední třídy, která se cítí být čím dál více zatížena břemenem daní.“ Kechlibar cituje i Macronova prohlášení, že do roku 2040 chce zakázat prodej spalovacích vozidel. A dodává, že řadu let předtím francouzský stát své občany naopak vedl k nákupu dieselů, takže to mohou a pravděpodobně berou Francouzi jako podraz. Francie má jedno z nejvyšších daňových zatížení v Evropě, takže to podle Kechlibara byla jen otázka času, než se střední třída, údajná dojná kráva francouzské společnosti, vzbouří a dle Kechlibarových slov: „I lékař z otorinolaryngologie nebo učitelka zeměpisu vyjdou ven a začnou hledat vhodné předměty k házení.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
protesty , Twitter , New York Times , Washington Post , Guardian , Kechlibar , Macron , žluté vesty
autor: kas
Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.
To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...
Další články z rubriky
13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
Podivných proukrajinských účtů, které podporují vládní politiky, je více. Jeden se například zaměřuj…
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“
- 4:46 Ceny tak nízké, že se Čech v Itálii začal modlit přímo v supermarketu
- 9:00 „Ještě větší nic.“ Trumpovo velké prohlášení o Rusku je pro smích
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“