Maďarsko odmítá, že by na Ukrajinu posílalo tanky

19.08.2014 6:49

Budapešť se důrazně ohradila proti zprávě maďarského portálu Hídfö.net, že přes „autorizovanou agenturu" dodává Ukrajině tanky. Server v této souvislosti napsal, že 80 tanků T-72 zakoupila maďarská společnost s českým pozadím Excalibur Defense Kft. Česká společnost Excalibur ve vyjádření zaslaném ČTK odmítla vlastnické spojení s maďarskou firmou, uvedla nicméně, že s ní spolupracuje a že tanky zamíří do České republiky k rozebrání.

Maďarsko odmítá, že by na Ukrajinu posílalo tanky
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank

Agentura ITAR-TASS s odvoláním na ruské vládní zdroje uvedla, že pokud by zásilka bojové techniky skutečně putovala do Kyjeva, Maďarsko by tím porušilo mezinárodní závazky.

Maďarské ministerstvo zahraničí v prohlášení popřelo, že aktuální fotografie tanků T-72 na železničních vagonech jsou určeny pro Ukrajinu, jak tvrdil maďarský portál.

Tanky, na které server upozornil, prý nejsou provozuschopné

„Maďarské ozbrojené síly vlakem přesouvaly vojenská vozidla a vybavení z jednoho armádního skladu do druhého. Tato zásilka nepřekročila hranice Maďarska a transport nemá spojitost s událostmi na Ukrajině, naopak je součástí pokračujících reforem logistického systému vojenských sil," citovala agentura MTI z prohlášení ministerstva. To rovněž uvedlo, že tanky, kvůli kterým se spor rozhořel, nejsou v provozuschopném stavu.

Maďarská diplomacie tvrdí, že server Hídfö.net v minulosti opakovaně zveřejnil informace o maďarské armádě, které byly nepravdivé.

Maďarská firma Čechům nepatří

„Maďarská společnost Excalibur Defense Kft není vlastněna českou skupinou Excalibur, ale spolupracuje s ní jako obchodní partner," sdělil ČTK Andrej Čírtek z české společnosti Excalibur. „Tanky T-72, které jsou předmětem zprávy, jsou určeny k přepravě do ČR, kde část bude rozebrána na náhradní díly, část uskladněna k případnému pozdějšímu prodeji, který je přísně regulován a podléhá v případě exportu licenčnímu řízení," dodal s tím, že tanky jsou v nepojízdném stavu.

Čírtek rovněž uvedl, že česká firma Excalibur, která se zabývá mimo jiné prodejem či modernizací vojenské techniky, žádný vojenský materiál na Ukrajinu nevyváží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vam, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hřib, totální pohroma Prahy!“ Babiš neměl náladu, Lipavský to schytal jako nikdy. Jedna rána za druhou: Senioři, Brusel, Green Deal

17:04 „Hřib, totální pohroma Prahy!“ Babiš neměl náladu, Lipavský to schytal jako nikdy. Jedna rána za druhou: Senioři, Brusel, Green Deal

Poslanci měli jako pravidelně každý čtvrtek možnost grilovat premiéra Andreje Babiše (ANO) v rámci i…