Maďarsko opět zasahuje proti Sorosovi a jeho neziskovkám. A padl prý jeden velmi kontroverzní návrh

18.01.2018 9:44

Server Politico se věnuje napjatým vztahům mezi maďarskou vládou v čele s Viktorem Orbánem a americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem. Jeho aktivity v oblasti neziskového sektoru jsou dlouhodobým terčem kritiky maďarských úřadů.

Maďarsko opět zasahuje proti Sorosovi a jeho neziskovkám. A padl prý jeden velmi kontroverzní návrh
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán

Soros je považován za hlavního světového donátora aktivit lidskoprávních neziskových organizací. Prostřednictvím jeho nadace Open Society Fund jsou rozdělovány finance na rozličné levicové projekty. Od podpory tzv. pochodů hrdosti, přes aktivity ve prospěch organizací, které bojují za práva menšin, až po politicky zaměřené aktivity, v rámci kterých finančně podporuje americké demokraty a další levicové strany po celém světě.

Ačkoli je Soros židovského původu, několikrát se od něj distancovala izrealská vláda, ale bezpochyby nejvíc má na zdatného burzovního spekulanta „spadeno“ vláda maďarská. Premiér Viktor Orbán přitom zkraje devadesátých let patřil k blízkým Sorosovým přátelům. Jejich cesty se však začaly zejména v novém tisíciletí rozcházet. A to zejména kvůli politickému směřování Orbána coby spoluzakladatele vládnoucí strany Fidesz.

Posledním „hřebíčkem do rakve“ bývalého přátelství obou výrazných osobností s maďarskými kořeny se stala migrační krize. Zatímco Soros vyzýval, aby Evropa bezpodmínečně přijala všechny migranty z Blízkého východu a Afriky, kteří na kontinent zejména od jara 2015 přicházeli, Orbán naopak prosazoval striktní přistěhovaleckou politiku a velmi tvrdě kritizoval Evropskou unii za její neschopnost hájit své vnější hranice.

Sorose začal maďarský premiér navíc obviňovat z podpory ilegální migrace a snahy v rámci jím prosazované ideologie multikulturalismu podílet se na „výměně evropského obyvatelstva“. Napětí mezi vlivným americkým filantropem s maďarskými kořeny a vládou v posledních měsících stále roste; tři měsíce před parlamentními volbami v Maďarsku. Jak aktuálně referuje server Politico, vláda dokonce uvažuje zabránit Sorosovi ve vstupu do země.

Tvrdí to aspoň bez odvolání na svůj zdroj některá maďarská média. Přímo maďarská vláda včera oznámila, že hodlá postupovat přísněji proti organizacim i jednotlivcům, kteří podporují ilegální přistěhovalectví. To je obecně vnímáno jako přímý vzkaz Sorosovi a jím podporovaným nevládním subjektům. V balíčku opatření figuruje například návrh na uvalení 25% daně na dary ze zahraničí, které podle vlády podporují ilegální migraci.

Vláda dále hodlá zakázat konkrétním obyvatelům země vstup do asi osmikilometrové příhraniční oblasti. Jde především o aktivisty a novináře, kteří se v loňském roce ostře stavěli proti vzniku tzv. tranzitních zón, kde byli shromažďováni ilegálové. Stejně tak chce vláda předejít, z jejího pohledu, lživým zprávám o údajné brutalitě, které se měli policisté dopouštět při zatýkání osob, které překročily ilegálně maďarské hranice.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

11:25 Herečka Geislerová: Budeme zase demonstrovat před ČT!

Herečku Aňu Geislerovou rozlítil komentář Martina Fendrycha na serveru Aktuálně.cz věnující se České…