Maďarský ministr poděkoval českým poslancům za podporu ve sporu s EU

16.11.2018 12:42 | Zprávy
autor: mp

Maďarský minstr zahraničí Péter Szijjártó dnes v Praze poděkoval českému kolegovi Tomáši Petříčkovi (ČSSD) za postoj české Sněmovny, která kritizovala doporučení Evropského parlamentu (EP) zahájit proti Maďarsku řízení kvůli vážnému porušení hodnot EU, napsala ČTK.

Maďarský ministr poděkoval českým poslancům za podporu ve sporu s EU
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Maďarsku budou parlamentní volby osmého dubna

Řekl to dnes po jednání se svým českým kolegou. Oba ministři také vyzvedli význam spolupráce v rámci Visegrádské skupiny (V4), do níž patří ještě Slovensko a Polsko. Podle Szijjártóa je to nejefektivnější politická aliance uvnitř EU a dokáže prosazovat své zájmy.

„Vyjádřil jsem naše ocenění vůči českému Parlamentu, že vyjádřil solidaritu s Maďarskem poté, co jsme byli napadeni Evropským parlamentem,“ řekl Szijjártó. EP v září schválil doporučení, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních hodnot. Stalo se to poprvé v historii. Řízení ukotvené v článku sedm Lisabonské smlouvy by teoreticky mohlo vést až k odebrání hlasovacích práv Maďarsku. Česká Sněmovna v říjnu označila hlasování EP za chybné a nešťastné.

Politici také hovořili o spolupráci v rámci V4. „Visegrádská skupina je nejefektivnější a nejužší aliance uvnitř EU z politického pohledu. To je dobrá zpráva, protože díky tomu jsme slyšet. A jasně jsem řekl, že těžištěm naší zahraniční politiky je Visegrádská skupina. Chceme ale, aby měla mnohem silnější ekonomický pilíř,“ uvedl Szijjártó. Projevil zájem na posílení vzájemného obchodu mezi Českem a Maďarskem, zmínil v té souvislosti možnost nákupů pro maďarskou armádu od českých zbrojních firem.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

19:25 Silná lobby za Pavlem. Turek pojmenoval problém

Vládní zmocněnec pro klimatickou politiku Filip Turek (Motoristé) naznačil, že prezident Petr Pavel …