Magda Vášáryová potkala po brexitu skupinu Britů a od plic jim vpálila, co si o nich myslí. Farage a Johnson pořád jen lhali, jak to, že s tím směli do televize?

30.6.2016 10:51 dop.

Bývalá slovenská politička a diplomatka Magda Vášáryová se v rozhovoru pro Český rozhlas zamýšlela nad příčinami brexitu. Mimo jiné zdůraznila, že Britové dojeli na jakousi svoji bezstarostnost v přístupu k referendu. Ostře se ale také vymezila proti britským politikům či stanici BBC, která ji prý velmi zklamala.

Magda Vášáryová potkala po brexitu skupinu Britů a od plic jim vpálila, co si o nich myslí. Farage a Johnson pořád jen lhali, jak to, že s tím směli do televize?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Magda Vašáryová

Jednu z příčin brexitu spatřuje Vášáryová v propasti, která se vytvořila mezi mladou generací a jejich rodiči (tedy generací starší šedesát a více let). Rodiče se prý přestali starat o budoucnost svých dětí a vnuků a jde jim pouze o vlastní blaho. Dle jejího zjištění toto platí i pro Čechy, Slováky či Poláky.

Další příčinou, proč britské referendum o setrvání ostrovního království dopadlo tak, jak dopadlo, je dle Vášáryové bezstarostnost, s jakou Britové přistupovali k hlasování. V britských novinách či na sociálních sítích prý čte o tom, jak spousta lidí hlasovala proti členství Británie v EU, protože si myslela, že se vlastně nic moc nestane. Nad tím exdiplomatka jen nevěřícně kroutí hlavou.

S přístupem Britů k referendu má i osobní zkušenost. V polské Wroclawi, v hotelovém výtahu, potkala mladé Brity, kteří byli den po ohlášení výsledků referenda úplně hotoví a strašně naštvaní. Na otázku, zda alespoň hlasovali korespondenčně, nicméně dostala zápornou odpověď. Vášáryová jim nato „vpálila“, že vlastně nechali o své budoucnosti rozhodnout svoji babičku. Oni prý na ní jen vytřeštili oči a zřejmě jim údajně až tehdy došlo, čeho se dopustili.

Nejviditelnějších britských politických zastánců brexitu, Nigela Farage i Borise Johnsona, si Vášáryová dle svých vlastních slov nikdy nevážila. Podle ní vypouštěli v kampani předcházející samotnému referendu lži. V této souvislosti se Vášáryová opřela do nejvlivnější britské stanice BBC (a dalších médií), která tyto lži reprodukovala, aniž by vysvětlila, jaké to jsou lži.

Podobné referendum dle jejího názoru nemá v Polsku ani na Slovensku šanci projít. S Českou republikou už si tak jistá ale není. „Starosti si dělám, co bude v České republice, protože vy už jste odmítli radar a tuto zkušenost s vámi my ve střední Evropě máme,“ uvedla Vášáryová.

Celý rozhovor ZDE

Ve studiu Českého rozhlasu také zaznělo, že Slovensko je – na rozdíl od Česka – stále velmi proevropsky naladěné, byť se premiér Robert Fico ve svých výrocích vymezuje proti EU. „To má všechno kvalitu papíru, který zahodíte do koše. To jsou populistické postoje, které nemají dlouhého trvání,“ myslí si slovenská exdiplomatka.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: luš

Ing. Jozef Síkela byl položen dotaz

Zákaz spalovacích motorů

Co jste jako ministr průmyslu udělal nebo v nejbližší době, například během našeho předsednictví, uděláte pro zrušení nebo přinejmenším odálení zákazu spalovacích motorů? Nebo už připravujete nějaké dotace pro lidi, aby si mohli elktoauta pořídit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

17:05 Křeček pryč! Piráti, TOPka ani kavárna nevydýchali, co ombudsman provedl. A Kalousek se předvedl

Den poté, co ombudsman Stanislav Křeček odebral svojí zástupkyni Monice Šimůnkové všechny agendy, pr…